• نهضت سواد فضای مجازی در کشور شکل گیرد

   معاون مرکز ملی فضای مجازی:

   نهضت سواد فضای مجازی در کشور شکل گیرد

   نهضت سواد فضای مجازی در کشور شکل گیرد

   معاون مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه در حوزه صیانت از فضای مجازی کودک تاخیر داریم و زیست کودکانمان در این فضا شرایط مناسبی ندارد، گفت: باید نهضت سوادآموزی فضای مجازی در کشور شکل گیرد.

   به گزارش خبرنگار مهر، سومین نشست فعالان فضای مجازی حوزه کودک و نوجوان با حضور سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در مرکز ملی فضای مجازی با موضوع توسعه و ترویج فضای مجازی مناسب کودک و نوجوان به صورت آنلاین امروز شنبه ۱۷ مهرماه برگزار شد.

   در این جلسه که با هدف بررسی طرح صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی و رفع چالش‌های فعالان زیست بوم فضای مجازی کودک و نوجوانان برگزار شد، قاسم خالدی امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی بر اجرایی سازی سند صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی تاکید کرد و گفت: تمامی تلاش این است که این سند در حد یک سند باقی نماند و در حال جلو بردن اقدامات عملیاتی سازی آن هستیم.

   وی از تشکیل کارگروه آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی و کارگروه عملیاتی سازی این سند در مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: توسعه و ترویج فضای مناسب برای کودکان و نوجوانان در فضای مجازی ضروری است و باید زیرساخت‌های مناسب برای این قشر در این فضا ایجاد شود.

   خالدی با بیان اینکه یک سوم جمعیت کشور را قشر کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند و باید زیست بوم لازم آنها را در فضای مجازی فراهم کنیم، افزود: در مفاد مختلف این سند به توسعه و ترویج فضای مجازی مناسب کودکان اشاره شده است.

   معاون مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر اینکه امروز متأسفانه فضای مجازی ما محل مناسبی برای زیست کودکان نیست و شرایط مناسبی ندارد، گفت: باید قبول کنیم امروز فضای مجازی ما جولانگاه انواع جرایم سایبری است و این فضا بستر آسیب‌های فرهنگی - اجتماعی را گسترش می‌دهد. این شرایط باید تغییر کند.

   وی با بیان اینکه ما در جلسه شورای عالی فضای مجازی از عنوان سند صیانت از حقوق کودکان در فضای مجازی دفاع کرده ایم، خاطرنشان کرد: صیانت یکی از وظایف حاکمیت‌ها است و ما نباید مرعوب عملیات روانی دشمن در این زمینه شویم. همه نهادها و سازمان‌ها باید نقش صیانتی خود را در این خصوص به جد دنبال کنند.

   خالدی با اشاره به اینکه حتی کشورهای مدعی نظام دموکراتیک و داعیه داران دموکراسی نیز نگران فضای مجازی کودکان و نوجوانان هستند، گفت: اما ما در این زمینه تأخیر ورود داریم.

   وی با اشاره به اتفاقات و اختلالاتی که چند روز اخیر پلتفرم‌های خارجی با آن مواجه شدند، گفت: حتی آن کشورهایی که ادعای دموکراسی دارند نیز در کنگره آمریکا تاکید کردند که فیس بوک به کودکان ما در فضای مجازی تجاوز می‌کند.

   معاون مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر نقش کلیدی خانواده و آموزش کودکان در حوزه فضای مجازی گفت: چالش اصلی ما بحث سواد فضای مجازی و مهارت افزایی است که باید با یک اقدام جهادی و عملیاتی گسترده این چالش را رفع کنیم. باید مانند ابتدای انقلاب که نهضت سوادآموزی در کشور شکل گرفت، نهضت سواد فضای مجازی در کشور ایجاد شود. باید شکاف بین نسلی که بین خانواده‌ها و فرزندان در فضای مجازی ایجاد شده است، رفع شود.

   وی تصریح کرد: ما مصر هستیم که این سند را عملیاتی کنیم و در این راستا یکی از نکات مهم توجه ویژه به کسب و کارهای حوزه تولید محتوای فضای مجازی کودک است.

   خالدی گفت: رفع انحراف از خدمات ارزش افزوده و آسیب شناسی وس (VAS ) در دستور بررسی است و به زودی این طرح را برای کمیسیون عالی محتوای مرکز ملی فضای مجازی و در صورت نیاز برای طرح در صحن شورای عالی فضای مجازی ارائه می‌کنیم.

   وی گفت: برای حل مشکلات خدمات پرداختی صنعت محتوا نیز جلساتی را با بانک مرکزی داشته ایم و در حال رایزنی برای حل چالش‌های موجود در این حوزه از جمله رفع آسیب‌های پرداخت آنلاین و نیز تسهیل پرداخت برای صنعت محتوا، هستیم و اگر بخش خصوصی در این زمینه پیشنهادی دارند می‌توانند آن را برای مرکز ملی فضای مجازی ارسال کنند.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.