• تدوین طرح جامع حمایت از کتاب دیجیتال ایران در مرکز ملی فضای مجازی کشور

   تدوین طرح جامع حمایت از کتاب دیجیتال ایران در مرکز ملی فضای مجازی کشور

   تدوین طرح جامع حمایت از کتاب دیجیتال ایران در مرکز ملی فضای مجازی کشور

   کمیسیون عالی ارتقاء محتوا و خدمات مرکز ملی فضای مجازی کشور، " کتاب دیجیتال ایران؛ موانع و راهکارهای توسعه آن" را بررسی کرد.

   به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، در نود و چهارمین جلسه کمیسیون عالی ارتقاء محتوا و خدمات مرکز ملی فضای مجازی کشور وضعیت کتاب دیجیتال در ایران و جهان، مزایای رشد و توسعه صنعت کتاب دیجیتال درایران، موانع و چالش های فراروی صنعت کتاب دیجیتال؛ راهکار های رشد و توسعه کتاب دیجیتال بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شد.
   بنابراین گزارش، طبق آمار موسسه خانه کتاب ایران، طی 40 سال اخیر حدود 1 میلیون و 320 هزار عنوان کتاب کاغذی چاپ شده است و بررسی ها نشان می دهد که حدود 750 هزار عنوان کتاب از کل کتاب های چاپ شده در 40 سال اخیر، به سهولت در دسترس عموم مردم نیست و به نوعی "حبس شده" تلقی می شود چرا که چاپ مجدد کاغذی آنها توجیه اقتصادی ندارد.
   بر همین اساس انتشار دیجیتال و کم هزینه این 750 هزار عنوان کتاب در فضای مجازی، راهکار مناسبی برای در دسترس عموم مردم به ویژه نسل جوان قرار گرفتن این کتاب ها است.
   با توجه به این که متوسط ضریب نفوذ کتاب دیجیتال در جهان 13% است که این آمار در ایران کمتر از 1% برآورد شده نشان می دهد فرهنگ سازی و تلاش جهت ارتقاء سرانه استفاده از کتاب دیجیتال در ایران ضروری است و در همین راستا تدوین "طرح جامع ساماندهی کتاب دیجیتال" توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری سایر نهاد ها و سازمان ها از جمله مصوبات این جلسه بود.
   گفتنی است؛ علاوه بر اعضای دائمی کمیسیون عالی ارتقاء محتوا و خدمات مرکز ملی فضای مجازی کشور، نماینده معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور، پنج نماینده از بخش خصوصی فعال در حوزه کتاب دیجیتال ایران نیز حضور داشتند.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.