• مجمع جهانی اقتصاد: دسترسی کشورهای خارجی به رمز ارز بانک مرکزی عواقب جدی در پی دارد

   مجمع جهانی اقتصاد: دسترسی کشورهای خارجی به رمز ارز بانک مرکزی عواقب جدی در پی دارد

   مجمع جهانی اقتصاد: دسترسی کشورهای خارجی به رمز ارز بانک مرکزی عواقب جدی در پی دارد

   مجمع جهانی اقتصاد (WEF) با انتشار وایت پیپری در مورد نقش رمز ارز بانک‌های مرکزی کشورها و همچنین استیبل کوین‌ها، به بررسی مخاطرات آن پرداخت.

   یکی از نتایج آن دسترسی خارجی به این ارزها است که چالش‌های زیادی را به همراه دارد.مجمع جهانی اقتصاد نتایج یک مطالعه روی رمز ارز بانک مرکزی (CBDC) را منتشر کرد که یکی از نتیجه‌گیری‌های آن مربوط به خطر دسترسی خارجی به این ارزهای دیجیتال بود. وایت پیپری که در این زمینه منتشر شد تنها یکی از وایت پیپرهای منتشر شده از سوی کنسرسیوم حاکمیتی رمز ارز مجمع جهانی اقتصاد بود و همانند گزارش‌های پیشین بر مخاطرات کلان اقتصادی در رابطه با ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی تاکید داشت که دسترسی خارجی به CBDC یک کشور منجر به عواقب جدی هم برای آن کشور و هم برای کشورهای دیگر می‌شود.در این سند لیستی از افزایش یا کاهش ارزش ارزها، نرخ نوسانات آن‌ها، امنیت سایبری، هزینه‌های سربار و ریسک‌های جایگزینی واحدهای پولی با این ارزها گنجانده شده است. همین‌طور اشاره‌ای هم به استیبل کوین‌ها شده است که البته هدف اصلی این سند نبوده است و آنها را به عنوان یک مشکل در اقتصادهای نوظهور دیده است.اگرچه در این سند رمز ارزهای بانک مرکزی کاملا رد نشده‌اند اما اشاره شده که نیاز است تا دولت‌ها و نهادهای نظارتی قوانین و ابزارهای لازم را برای محدود کردن خطرات مربوطه، تعیین کنند.کنسرسیوم حاکمیتی ارزهای دیجیتال مجمع جهانی اقتصاد از بیش از ۸۵ سازمان پیشرو تشکیل شده است که با همکاری یکدیگر تحقیقات و چارچوب‌های قانونی را برای قانون‌گذاران وضع می‌کنند و همین‌طور برای بخش خصوصی، تعیین می‌کنند. تمرکز این کنسرسیوم بر روی فرصتها و مخاطرات پیش روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و استیبل کوین‌ها خواهد بود.۲ تم اصلی در این سند وجود دارد که عبارتند از: تمرکز بر همکاری جهانی که شامل بخش خصوصی نیز می‌شود و نظارت قوی بر روی استیبل کوین‌ها و رمز ارز بانک مرکزی (CBDC).مجمع جهانی اقتصاد در گذشته علاقه چندانی به رمزارزها نشان نداده است اما قبول کرده است که این دارایی‌ها بخشی در حال رشد از اقتصاد جهانی هستند.در انتهای گزارش نگاه خوش‌بینانه‌ای به ارزهای دیجیتال بانک‌های مرکزی شده است که می‌توانند فرصت‌هایی را برای اقتصادها فراهم آورند اما مخاطرات زیادی دارند که باید با آن‌ها مقابله شود.
   به هرحال به نظر می‌رسد که دولت‌ها در حال حرکت به سمت مسیری هستند که مجمع جهانی اقتصاد به آن اشاره کرده است. استیبل کوین‌ها زیر ذره‌بین دولت ایالات متحده هستند و قوانین نظارتی قریب‌الوقوع به نظر می‌رسد. بسیاری از دولت‌ها روی ارز دیجیتال بانک مرکزی کار می‌کنند در حالی که بازار رمزارزها موقعیت خود را در بین سرمایه‌گذاران خرد، مستحکم می‌کند.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.