• ایران در حوزه تولید و فعالیت برنامه‌های کاربردی تلفن همراه در منطقه پیشرو است

   معاون فرهنگی اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی:

   ایران در حوزه تولید و فعالیت برنامه‌های کاربردی تلفن همراه در منطقه پیشرو است

   ایران در حوزه تولید و فعالیت برنامه‌های کاربردی تلفن همراه در منطقه پیشرو است

   معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به پیشرو بودن ایران در حوزه تولید و فعالیت برنامه‌های کاربردی تلفن همراه (اپ ها) در منطقه، از ظرفیت مناسب فروشگاه‌های ایرانی ارائه‌دهنده این برنامه‌ها برای ورود به بازار محتوای حلال کشورهای منطقه خبرداد.

   به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، امیر خوراکیان – معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی با تأکید به موفقیت ایران در حوزه طراحی و تولید انواع برنامه‌های کاربردی تلفن همراه در منطقه از آن به‌عنوان یکی از ویژگی های مثبت و روبه‌جلو فعالیت ایران در فضای مجازی یادکرد و گفت: ازآنجاکه رشد و توسعه این برنامه ها در داخل کشور صورت گرفته است تناسب بیشتری بافرهنگ و هویت اسلامی ، ایرانی دارد.
   وی با تأکید بر این‌که در دنیا تقریباً 130 میلیون فارسی‌زبان وجود دارند که خود می‌تواند بازار بزرگی برای فروشگاه‌های ایرانی باشد، تصریح کرد: با توجه به روابط خوب ایران با کشورهای همسایه مسلمان و نزدیکی فرهنگی با کشورهایی مانند افغانستان، قطر، عمان، لبنان، عراق و سوریه، ظرفیت بزرگی در برابر فروشگاه‌های ایرانی برنامه های کاربردی تلفن همراه برای توسعه بازار محتوای حلال قراردارد.
   وی با تأکید بر اهمیت برنامه‌های کاربردی تلفن همراه برای ارائه محتوا و خدمات گفت: برنامه‌های کاربردی تلفن همراه با تنوع زیاد و کارکردهای مختلف جایگزین محتواها و خدماتی هستند که پیشتر به شیوه‌ها و در قالب‌های دیگری نظیر وب ارائه می‌شدند. ازاین‌رو با توجه به رشد روزافزون این برنامه‌ها و گسترش آن‌ها در ابعاد مختلف زندگی مردم باید مقررات ضد انحصار برای اپ دستورها تبیین شود. همچنین در خصوص مشکلاتی از قبیل تعدد ناظران، . نارسایی و ضعف مقررات، ضوابط و چگونگی دسترسی به اطلاعات کاربران شفاف‌سازی صورت پذیرد.
   خوراکیان با اشاره به رشد 30 درصدی همکاری اپ استورها با توسعه‌دهندگان ایرانی، تصریح کرد : بر اساس آمار و اطلاعات ارائه‌شده از سوی برخی فروشگاه برنامه‌های کاربردی ایرانی درمجموع این فروشگاه‌ها طی سال‌های 98 و 99 افزون بر 60 میلیون نصب داشته‌اند.
   معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به این‌که هر توسعه‌دهنده می‌تواند تیمی چندنفره باشد، تصریح کرد: آمارها نشان از افزایش قابل‌توجه ظرفیت اشتغال‌زایی تولید این برنامه‌ها دارد. سهم توسعه‌دهندگان از فروش برنامه‌های کاربردی تلفن همراه در برخی اپ های ایرانی با سیر صعودی چشمگیری از سال 94 تا سال 98 به 9 برابر رسیده است. این در حالی است که درآمد توسعه‌دهندگان از تبلیغات، فروش اطلاعات کاربران و پرداخت‌های مربوط به کالاهای غیر دیجیتال (برای مثال پرداخت هزینه سفر با تاکسی‌های اینترنتی)در این آمار محاسبه نشده است.
   خوراکیان بابیان این‌که تعداد برنامه‌های موجود در این اپ استورها نیز با رشد چشمگیری همراه بوده است،گفت: دسته‌های ابزارها، پیام‌رسان‌ها، کاربردی، شبکه‌های اجتماعی و آموزش به ترتیب بیشترین تعداد دانلود و به‌روزرسانی را در این سال داشتند.
   خوراکیان در خصوص وضعیت برنامه‌های موجود در فروشگاه‌های جهانی اعلام کرد: برنامه‌های موجود در فروشگاه گوگل از سال 2009 تا سال 2019 ، 175 برابر شده است. این در حالی است که درآمد حاصل از دانلود پولی و تبلیغات به 935 میلیارد دلار در سال و درون برنامه‌ای این برنامه‌ها به 365 میلیارد دلار در سال 2018 رسیده است و پیش‌بینی می‌شود به 935 میلیارد دلار در سال 2023 برسد.
   معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی افزود: دانلود کلی برنامه‌ها در فروشگاه‌های داخلی در زمان شیوع کرونا از اول اسفند 98 تا 15 فروردین 99 ، 69 درصد رشد داشته که نسبت به رشد در سال 98 دو برابر شده است. بر همین اساس نصب برنامه‌های مرتبط با درمان رشد 100 درصدی و برنامه‌های دورکاری 13 درصد رشد داشته است. همچنین در اسفندماه سال 98 ، برگزاری رویدادهای آنلاین، فروشگاه‌های اینترنتی و رسانه و ویدئو، بیشترین میزان رشد را در میان سایر کسب‌وکارها داشته‌اند .
   معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد: ازنظر موضوعی، بیشترین زمان کاربران در اپ های مربوط به رسانه‌های اجتماعی صرف شده و سرگرمی و بازی‌ها در رتبه‌های بعد قرار می‌گیرند. البته برنامه‌های پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی در طول این سال ها بیشترین دانلود را در جهان داشته‌اند .
   خوراکیان با اشاره به این‌که نزدیک به ۸۰ درصد از دانلود برنامه‌های مختلف در سکوهای فروشگاه‌های برخط و اینترنتی همچون فروشگاه گوگل و اپل، تنها به یک درصد از ناشران نرم‌افزاری تعلق دارد، افزود: این بدان معناست که تنها یک درصد از شرکت‌های ناشر برنامه‌های تلفن همراه ۹۳ درصد از درآمد بازار را به خود اختصاص داده اند که انحصار شکل گرفته به نفع ناشران قدرتمند، باعث می‌شود توسعه‌دهندگانی که به‌صورت مستقل به انتشار برنامه خود اقدام می‌کنند، سهم کمتری از درآمد در بازار جهانی به دست آورند.
   وی گفت: برخی از برنامه‌های داخلی نیز با انتقاداتی درزمینه انحصارطلبی در عرضه برنامه‌های کاربردی تلفن همراه روبرو هستند که باید برای حمایت بیشتر از توسعه‌دهندگان و تنظیم بازار، سیاست‌گذاری در این زمینه‌ها صورت گیرد و مرکز ملی فضای مجازی به دنبال این مهم است.
   خوراکیان با اشاره به مشکل جهانی تبلیغات نامناسب در برنامه‌های کاربردی تلفن همراه که تهدیدی برای مخاطبان کودک و نوجوان کشورمان محسوب می‌شود، افزود: مرکز ملی فضای مجازی برای حل این مشکل در کشور راهکارهایی مانند پالایش تبلیغات گوگل ادموب، اضافه شدن شرط تناسب سنی تبلیغات و برنامه، همچنین تصویب مقررات درزمینه مسئولیت حقوقی تبلیغات نامتناسب بارده سنی را در نظر گرفته است.
   وی در پایان با یادآوری اهمیت گزارش‌های موضوعی تاثیرات فضای مجازی بر هر یک از محورهای مهم حوزه فرهنگ برای بهره‌مندی از دیدگاه‌های نخبگان، مدیران، مسئولان و فعالان این حوزه، گفت: این گزارش‌ها وبهره‌مندی از دیدگاه‌های صاحب‌نظران این حوزه دستاوردهای ارزشمندی در طراحی و تنظیم مدل نوین حکمرانی در هر یک از این عرصه‌ها متناسب با مبانی اسلامی و ایرانی برای مرکز ملی فضای مجازی به همراه خواهد داشت.

   علاقه مند ان می توانند لینک کامل گزارش وضعیت برنامه های کاربردی تلفن همراه و فروشگاه های آن را به آدرس اینترنتی دریافت کنند.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.