• شبکه ملی اطلاعات پروژه مستمر و دائمی در کشور است

   دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور در بازدید از تلکام:

   شبکه ملی اطلاعات پروژه مستمر و دائمی در کشور است

   شبکه ملی اطلاعات پروژه مستمر و دائمی در کشور است

   بیستمین نمایشگاه بین المللی صنایع مخابرات و اطلاع رسانی (تلکام ۲۰۱۹) با حضور دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور افتتاح شد.

   به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، دکتر سیدابوالحسن فیروزآبادی- دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور در بازدید از دستاوردها و توانمندی های فعالان این حوزه در این نمایشگاه درخصوص روند پیشرفت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور گفت: با توسعه شبکه ارتباطی کشور و ورود فناوری های نوین و خدمات جدید، شبکه ملی اطلاعات متناسب با این تحولات باید تغییر کند بنابراین یک پروژه مستمر و دائمی است ‌و مرکز ملی فضای مجازی معتقد به اتمام آن در یک زمانبندی مشخص نیست.
   وی افزود: باید شبکه ای در فضای مجازی کشور ایجاد شود که نیازهای داخلی را به صورت پایدار،ارزان، مستقل و ایمن برطرف کند بنابراین اعلام درصد پیشرفت در راه اندازی این شبکه کارشناشی نیست.
   رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به این که در برخی از حوزه های شبکه ملی اطلاعات پیشرفت قابل قبولی داشتیم و سطح آن از متوسط جهانی بالاتر است، اعلام کرد: برای انجام بخش هایی از این شبکه به تلاش بیشتر نیاز است‌ که بر همین اساس در شو‌رای عالی فضای مجازی کشور تعیین شد تا با جدیت و اهتمام بیشتر د‌ولت با هدایت بخش خصوصی برخی از حوزه های این شبکه مانند موتورجستجو و پیام رسان ها را تقویت کند.
   وی درخصوص تعیین مسئول برای تامین خدمات مورد نیاز مردم بر روی بستر شبکه ملی اطلاعات گفت: مسئولیت خدمات پایه کاربردی اعم از خدمات ابری، خدمات داده، موتورجستجو، پیام رسان و رایانامه به صورت صریح در مصوبه سال ۱۳۹۵ شورای عالی فضای مجازی کشور تعیین و ارایه این خدمات پایه کاربردی در شبکه ملی اطلاعات با پایداری و قابلیت ارایه خدمات مناسب به دولت واگذار شده است. همچنین محتواهای عام همچون تلویزیون و فیلم های درخواستی باید در شبکه ملی اطلاعات فراهم شود.
   وی تاکید کرد: در تجربه اخیر برای بسیاری از مشاغل کوچک در فضای مجازی مشکلاتی ایجاد شد و نیازهای اطلاعاتی داخلی مردم نیز در سطح مناسبی برطرف نشد بر همین اساس باید مرکزی به عنوان مسئول و نه متصدی آن متعهد باشد.
   دکتر فیروز آبادی در پاسخ به مهاجرت مردم از پیام رسان های خارجی به پیام رسان های داخلی پس از قطعی مو‌قت اینترنت در کشور ‌و ایجاد برخی مشکلات ارتباطی در این زمینه تاکید کرد: این موضوع در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی کشور بررسی و قرار شد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ظرف مدت سه هفته طرح مفصل آن را برای این شورا ارسال کند که امیدواریم در این زمانبندی به سطح قابل قبولی دست یابیم.
   وی در خصوص طرح VPN قانونی گفت: این طرح در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه بررسی و تقسیم کار می شود و قرار است وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات متصدی اجرایی و مدیریت اپراتورها را داشته باشد‌ که امور مربوط به تایید صلاحیت آن نیز توسط قو‌ه قضاییه صورت می گیرد.
   گفتنی است؛ این نمایشگاه از ۲۶ تا۲۹ آذر ماه با حضور بیش از ۷۰ فعال این حوزه و ارایه آخرین دستاوردهای صنعتی و فناوری روز جهان و راه حل های نوآورانه CIT برای معرفی توان و پتانسیل کشور در فضای مجازی برگزار می شود.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.