• دبیر شورای عالی فضای مجازی : مشکلات تحریم را با ارز دیجیتالی می توانیم حل کنیم

   دبیر شورای عالی فضای مجازی : مشکلات تحریم را با ارز دیجیتالی می توانیم حل کنیم

   دبیر شورای عالی فضای مجازی : مشکلات تحریم را با ارز دیجیتالی می توانیم حل کنیم

   نشست اولین همایش و نمایشگاه رسانه های نوین و شکل دهی نهادهای اجتماعی در حالی دیروز با حضور ابوالحسن فیروزآبادی دبیرشورای عالی فضای مجازی برگزار شد که سوال ها بیشتر پیرامون هاتگرام و طلاگرام، حذف پیام رسان های داخلی و حمایت ویژه از دو پیام رسان منتخب گذشت. در این نشست فیروزآبادی گفت: می توان با کمک رسانه های نوین مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها را حل کرد.

   رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه دنیا از ابزارهای پولی و مالی جدید مانند فین تک ها، مدل های اقتصادی دیجیتال برای بزرگ کردن بازار خود کمک می گیرد، گفت: ما نیز باید از این ابزارها استفاده کنیم تا بتوانیم به رفع مشکلات ناشی از تحریم کمک کرده و حتی آن را دور بزنیم.

   ابوالحسن فیروزآبادی درباره کارکرد رسانه های نوین اجتماعی نیز به عنوان یکی از فرصت های تحریم گفت: باید رویکرد اقتصادی رسانه های نوین اجتماعی درجهت آگاهی رسانی و آموزش مردم، بیشتر مورد توجه قرار گیرد چرا که در دنیا شکل گیری مدل های جدید اقتصاد دیجیتال و حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان از طریق رسانه های نوین اجتماعی درحال انجام است ولی ما در این زمینه با مشکل مواجه هستیم.

   فیروزآبادی افزود: حل مشکلات اقتصادی بخصوص در دوران تحریم ممکن نیست مگر اینکه بخش های بزرگ اقتصادی کشور درگیر آن شوند. البته در بخش اقتصادی کوچک، استارتاپ ها شکل گرفته اند ولی آنها توان مالی کافی ندارند بنابراین باید از توان بخش های بزرگ اقتصادی مانند فولاد و مس و...کشور استفاده کرد. بنگاه های بزرگ اقتصادی باید شهامت پیدا کنند تا در حوزه های جدید اقتصادی حضور یابند و بازار را بزرگ کرده و کار را بر رقبا و دشمن سخت کنند و نقش برجسته ای داشته باشند.

   دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه اکنون کاربران هر یک به تنهایی به یک رسانه تبدیل شده اند، گفت: رسانه های نوین اکنون به رقیب و شریک قدرتمند رسانه های سنتی تبدیل شده اند اما رسانه های نوین دارای سن کمی بوده و ساختارمند نیستند و به بلوغ نرسیده اند از این رو باید درباره بلوغ رسانه های نوین با حضور نخبگان بحث شود.

   فیروزآبادی با بیان اینکه رسانه های سنتی به فضای مجازی کوچ کرده اند و اکنون بخش بزرگی از رسانه های نوین محسوب می شوند، گفت: اما توازنی بین رسانه های نوین در فضای مجازی وجود ندارد. رسانه ها باید یک ملت را نمایندگی کنند و قدرت یک ملت را نشان دهند اما هنوز این موضوع در کشور ما اتفاق نیفتاده است و آنها وارد صحنه نشده اند بنابراین باید از قدرت شبکه های اجتماعی و رسانه های نوین برای تاثیرگذاری در دنیا استفاده کنیم. استقلال هاتگرام و طلاگرام به صورت آزمایشیدر حاشیه این نشست دبیر شورای عالی فضای مجازی به سوال خبرنگاران نیز پاسخ داد. فیروزآبادی درباره دو نسخه هاتگرام و طلاگرام گفت: بر مبنای گزارش های اعلام شده از سوی دو نسخه فارسی تلگرام، این دو شبکه پیام رسان به صورت آزمایشگاهی از تلگرام مستقل شده اند و برای دوران گذر، به دو کلاینت فارسی تلگرام که از نظر نرم افزاری و سخت افزاری، ویژگی بهتری داشتند تا شهریور ماه فرصت فعالیت داده شد تا پس از آن به صورت مستقل از تلگرام، فعالیت خود را ادامه دهند. وی مهلت داده شده به این دو پوسته تا پایان سال را شایعه خواند و گفت: به دلیل شرایط تحریم و استدلال هایی که نسخه های فارسی مطرح کردند ما به این دو کلاینت تا پایان آذرماه مهلت داده ایم تا خود را به پیام رسان صددرصد بومی تبدیل کنند. وی در پاسخ به سوال «ایران» که آیا اطمینان دارید که کاربران چند میلیونی هاتگرام و طلاگرام بعد از بومی سازی به این دو پیام رسان منتقل خواهند شد یا خیر، گفت: نه به این موضوع اطمینان نداریم. وی در خصوص انتشار برخی اخبار مبنی بر تصمیم مجدد برای لغو فیلتر تلگرام نیز گفت: این موضوع از سمت مرکز ملی فضای مجازی مطرح نشده و بعید به نظر می آید که قوه قضائیه نیز برنامه ای برای لغو فیلتر تلگرام داشته باشد و نظرش درباره فعالیت تلگرام در کشور تغییر کند. حمایت های ویژه از دو پیام رسان منتخبدبیر شورای عالی فضای مجازی درباره حذف 5 پیام رسان داخلی نیز گفت: از ابتدا نیز قرار بود از پیام رسان های تایید شده تعدادی حذف شوند البته ما به دنبال این بودیم که برخی پیام رسان ها با هم ادغام شوند یا اینکه هریک بخش های خاصی مانند آموزش و پرورش را بر عهده بگیرند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و در نهایت 2پیام رسان از بین آنها انتخاب شدند.

   رئیس مرکز ملی فضای مجازی درباره چگونگی انتخاب دو پیام رسان(گپ و سروش) نیز گفت: ما پیام رسان ها را از نظر 8 پارامتر مانند ارزیابی فنی، اجتماعی، قابل توسعه بودن و امنیت و به طور کلی هشت پارامتر اصلی بررسی کردیم و به آنها امتیاز دادیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که دو پیام رسان گپ و سروش دارای شرایط اجتماعی بهتر، کاربران بیشتر، امنیت بالاتر، نرم افزار قابل توسعه و دارای قابلیت سرویس دهی بیشتری هستند از این رو در نهایت این دو انتخاب شدند.

   وی در پاسخ به سوال «ایران» که قرار است چه حمایت های ویژه ای از این دو پیام رسان شود، گفت: قرار است امکانات سخت افزاری بیشتری در اختیار این دو پیام رسان قرار بگیرد؛ از جمله اینکه دیتاسنتر مخصوصی را در حوالی تهران برای این کار اختصاص داده ایم. برای اینکه تمام سیستم های آنها به صورت متمرکز در این دیتاسنتر قرار بگیرد و ما نیازهای سخت افزاری آنها را برطرف کنیم.

   فیروزآبادی درباره اینکه آیا حمایت ها از 5 پیام رسان حذف شده، قطع خواهد شد یا خیر، گفت: طرح ما حمایت از 5 پیام رسان داخلی شامل کاهش تعرفه، اختصاص دیتاسنتر، اینترنت رایگان و وام 5 میلیارد تومانی بود که برخی از این امکانات استفاده کردند و برخی نیز گویا خود دارای امکانات بودند و نخواستند از این حمایت ها بهره ای ببرند ولی کماکان این حمایت ها وجود دارد و قطع نشده است.

   رئیس شورای عالی فضای مجازی درباره اقدامات صورت گرفته درخصوص شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: قرار بود وزارت ارتباطات به عنوان مجری پروژه شبکه ملی اطلاعات، این پروژه را در دو مرحله پیش ببرد که در مرحله اول این شبکه در 3 فاز در دولت یازدهم اجرایی شد.

   فیروزآبادی با بیان اینکه اقدامات خوبی مانند راه اندازی مرکز مدیریت ترافیک اینترنت کشور (IXP) در مرحله اول اجرای این طرح سبب شد تا ترافیک از 100 گیگابیت به 800 گیگابیت در ثانیه برسد، افزود: در رابطه با سوئیچ بانک های اطلاعاتی کشور نیز مرکز NIX تعریف شد و برمبنای آن، اتصال بانک اطلاعاتی دولت به شبکه تحت عنوان دولت الکترونیک کلید خورد که در دولت دوازدهم شکل اجرایی به خود گرفت.

   وی با اشاره به اینکه آنچه درمرحله اول پروژه شبکه ملی اطلاعات تعریف کردیم در مرحله دوم بشدت درحال عملیاتی شدن است، گفت: در جلسه مشترکی که در ابتدای دولت دوازدهم با وزارت ارتباطات داشتیم، حدود 80 طرح در ذیل شبکه ملی اطلاعات تعریف شد که در سند تبیین الزامات این شبکه دیده شده و هم اکنون درحال انجام است. فرصتی به نام فضای مجازیمحمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این نشست با بیان اینکه دشمنان با استفاده از ظرفیت های نوین به دنبال این هستند که با برجسته کردن ناکارآمدی های دولت و حاکمیت به نظام ضربه بزنند، گفت: ما نیز باید به دنبال استفاده از ظرفیت های نوین باشیم و یکی از این ظرفیت های نوین، فضای مجازی است. فضای مجازی برای ما فرصت محسوب می شود و باید از آن در ارتقای توانمندی های اقتصادی خود استفاده کنیم. وی افزود: با کمک ظرفیت های جدید می توانیم مشکلات اقتصادی را کاهش داده و به افزایش ظرفیت های این حوزه کمک کنیم. اکنون امریکا مراودات مالی ما را حذف کرده است ولی می توانیم با کمک ظرفیت های جدید مانند ارز دیجیتالی تحریم ها را دور بزنیم. ما باید به ارز دیجیتالی ورود کنیم از این رو از بانک مرکزی و دولت انتظار می رود در این زمینه سریعتر ورود کنند. با استفاده از رسانه های نوین و اقتصاد دیجیتال می توانیم از ارز دیجیتالی استفاده کنیم و تحریم ها را دور بزنیم.

   گفتنی است نخستین همایش و نمایشگاه رسانه های نوین و شکل دهی نهادهای اجتماعی قرار است در بخش اقتصادی و در 7 محور (حمایت از محصولات داخلی، امنیت و ثبات اقتصادی، جذب سرمایه های داخلی و خارجی، اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد دیجیتال، حمایت هدفمند از صادرات، بررسی ابعاد اقتصادی رسانه های نوین و کارآفرینی و ایجاد اشتغال پایدار) بهار سال 98 با حمایت بنگاه های اقتصادی در تهران یا کرمان برگزار شود.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.