• 47 درصد خدمات اصلی گوگل خارج از دسترس کاربران ایرانی

   معاون مرکز ملی فضای مجازی مطرح کرد

   47 درصد خدمات اصلی گوگل خارج از دسترس کاربران ایرانی

   47 درصد خدمات اصلی گوگل خارج از دسترس کاربران ایرانی

   معاون مرکز ملی فضای مجازی گفت: 47 درصد خدمات اصلی گوگل برای مردم کشور ما بسته شده است، در فعالیت‌های علمی، پژوهشی و زیرساختی و فناوری امکان استفاده نداریم و تنها مواردی که ما را مصرف کننده بار می‌آورد در دسترس است.


   به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان خراسان رضوی به جهت انجام مراسم تحلیف اعضای اصلی قرارگاه‌های دانش‌آموزی و تجدید بیعت با آرمان‌های امام و انقلاب ظهر امروز اقدام به برگزاری گردهمایی سالانه و مراسم تحلیف مسئولین انجمن‌های اسلامی مدارس استان در تالار شهر مشهد کرد.

   در این گردهمایی امیر خوراکیان معاون مرکز ملی فضای مجازی گفت: انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی محیطی برای فراگیری دانش، مهارت‌آموزی، کسب تجربه‌های اجتماعی، تربیت و شناخت و رشد استعدادها و افزایش آگاهی و دانش است.

   وی با بیان اینکه تصور جامعه عاری از تحولات غیرممکن است، بیان کرد: اگر فعالیت انجمن‌های اسلامی دانش آموزی را از نظر موضوع و جهت‌گیری‌ها در تمام ابعاد بدون توجه به واقعیت‌های که این نسل با آن مواجه است و یا در آینده با آن مواجه خواهد بود را در نظر نگیریم، این فعالیت‌ها نتیجه‌بخش نخواهد بود.

   معاون مرکز ملی فضای مجازی تأکید کرد: اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی باید رابطه فعالیت انجمن‌های اسلامی را با تمام ابعاد در بستر تحولات تاریخی مد نظر قرار دهد.

   استعمار مدرن در فضای مجازی

   خوراکیان با اشاره به اینکه انجمن اسلامی در مبارزه با استکبار و استعمار سابقه درخشانی دارد، گفت: امروزه در فضای مجازی با مسئله استعمار مدرن مواجه هستیم، به عبارتی، دیگر تسخیر جوامع با حمله به جوامع گوناگون و تصرف اندیشه‌ها از طریق حضور فیزیکی دنبال نمی‌شود، بلکه اکنون نرم‌افزارها و سیستم عامل‌ها ابزار این اتفاق هستند.

   وی اظهار کرد: در سال 2009، 7 تا 8 سیستم عامل فعال و متعلق به کشورهای مختلفی بود، اما در سال 2016، 84.8 درصد سیستم‌های عامل دنیا اندروید و 14.4 درصد آی او اس است و تمام فعالیت‌های مجازی کاربران با این دو سیستم عامل انجام می‌گیرد.

   فضای مجازی نظام معرفتی را تغییر می‌دهد

   معاون مرکز ملی فضای مجازی متذکر شد: فضای مجازی تنها در سبک زندگی تغییر ایجاد نمی‌کند، بلکه بدون آنکه متوجه شویم، بسیار نرم و آرام در نظام معرفتی ما نیز تأثیر می‌گذارد.

   خوراکیان با بیان اینکه رابطه گسترده‌ای بین فضای مجازی و اقتصاد وجود دارد، تصریح کرد: در سال 2011، از 5 شرکت برتر اقتصاد دنیا تنها یک شرکت در حوزه فضای مجازی فعال بود، اما در سال 2016 هر 5 شرکت برتر اقتصاد دنیا شرکت‌های فعال در فضای مجازی بودند.

   معاون مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه تحولات شکل گرفته در انقلاب صنعتی که با گسترش صنعت چاپ، حمل و نقل و رسانه همراه بود با تحولات امروزه در فضای مجازی قابل مقایسه نیست، خاطرنشان کرد: بیشتر بسترهای ارتباطی در اختیار کشورهای محدودی بوده که پیام‌رسان‌های ساخته شده توسط آن‌ها در کشورهای دیگر نسبت به کشور این سازندها اعضای بیشتری دارد.

   47 درصد خدمات اصلی گوگل خارج از دسترس کاربران ایرانی

   خوراکیان با بیان اینکه 78 درصد جست‌و‌جوهای مردم دنیا در گوگل انجام می‌گیرد، اظهار کرد: بستری فراهم کرده‌اند تا تمام مردم دنیا را به سمتی بکشانند که خودشان مدیریت می‌کنند.

   وی اضافه کرد: 47 درصد خدمات اصلی گوگل برای مردم کشور ما بسته شده است، در فعالیت‌های علمی، پژوهشی و زیرساختی و فناوری امکان استفاده نداریم و تنها مواردی که ما را مصرف کننده بار می‌آورد در دسترس است.

   معاون مرکز ملی فضای مجازی یادآور شد: همگرایی‌ها در فناوری و حوزه فضای مجازی شکل می‌گیرد که آینده را متحول کرده و فناوری کوانتوم و نانو شرایطی را به وجود می‌آورد که با فضای امروز بسیار متفاوت است.

   تربیت باید منطبق با سیر تحولات باشد

   خوراکیان تأکید کرد: اگر می‌خواهیم نسلی تربیت کنیم که در آینده جامعه نقش‌آفرینی دارد، باید این تربیت منطبق با سیر تحولات باشد و نیازمند آگاهی، دانش و اشراف کامل بر تحولات و همچنین نیازمند زمینه معرفتی و معنویت هستیم.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.