• جلوی سیل ویرانگر فضای مجازی را تنها با فیلتر نمی توان گرفت

   جلوی سیل ویرانگر فضای مجازی را تنها با فیلتر نمی توان گرفت

   جلوی سیل ویرانگر فضای مجازی را تنها با فیلتر نمی توان گرفت

   قم- ایرنا - دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در مقابل سیل ویرانگر فضای مجازی و تبادل های عظیم اقتصادی در بستر این فضا که به سمت ما می آید با فیلتر و موارد سلبی نمی توان جلوی آن را گرفت.

   به گزارش ایرنا از مرکز خبر حوزه، ابوالحسن فیروزآبادی روز پنجشنبه در مراسم اختتامیه نخستین نمایشگاه و سومین همایش ملی فضای مجازی پاک در سالن همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی ،با بیان اینکه محدودیت می توان ایجاد کرد اما جلوی آن را نمی توان گرفت؛ گفت: فیلتر باید باشد و پالایش در همه دنیا وجود دارد اما با پالایش نمی توان جلوی آن را گرفت.
   وی با بیان اینکه وجه شرعی شبکه های اجتماعی باید تعیین تکلیف شود، گفت: امروز نظام های آموزشی و اقتصادی در شبکه هایی مثل تلگرام و اینستاگرام در حال شکل گیری است؛ 30 درصد کانال های پرترافیک در تلگرام، آموزشی است و بیشتر در حوزه خانواده شامل آشپزی، بهداشتی، روانکاوی و زبان های خارجی می شود.
   دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه با بیان اینکه د حال شکل گیری کسب و کارهای بزرگ در فضای مجازی هستیم، گفت: در حالی ما نگران از فیلم های هالیوودی و سازندگی فضای ذهنی جوامع بشری هستیم که اقتصاد این فیلم ها هفت میلیارد دلار است و این در حالی است که اقتصاد ساخت بازی در دنیا 90 میلیارد دلار شده است.
   وی با بیان اینکه پنج درصد بازار 'بازی های رایانه ای' در اختیار ما است، گفت: همین بازار پیش بینی می شود در ایران 200 میلیارد تومان باشد.
   دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه براساس گزارش های دریافت شده از شرکت های واسطه، بازی کلش آو کلنز حداقل 120میلیارد تومان در سال درآمد دارد، گفت: براین اساس تصمیم گرفته شد در تعداد کسانی که استفاده می کنند محدودیتی ایجاد شود و سرعت آن چند روزی در شبکه محدود شد اما یک عکس العمل اجتماعی نسبتا وسیعی صورت گرفت زیرا افراد زیادی هستند که در این بازی زندگی و کسب و کار می کنند.
   وی با بیان اینکه در سه حوزه پیشگیری و توانمندی و درمان نیاز اساسی به همکاری با حوزه های علمیه وجود دارد، تصریح کرد: طرح صیانت از کودکان، طرح فرهنگ سازی، طرح بازیهای رایانه ای،طرح ارتقای سواد فضای مجازی و نیز طرح تشکل های اسلامی در فضای مجازی از جمله طرح های شورای عالی فضای مجازی برای تغییر در شرایط فعلی فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است.
   دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: بیش از 100 هزار تشکل در کشور داریم که حدود 90 درصد آنها مذهبی هستند که به طور معمول از توان آنها در فضای مجازی استفاده نمی شود که با طرح «تشکل های اسلامی در فضای مجازی» شاهد شکل گیری یک نهضت در حوزه تولید محتوا و آموزش سواد فضای مجازی خواهیم بود.
   فیروزآبادی فضای مجازی را مولد عقلانیت جدیدی دانست و افزود: ما در این فضا شاهد تولید علم و تحولات بسیار سریع هستیم که اگر می خواهیم در این حوزه انسانی حرکت کنیم، باید عقلانیت تطبیقی با شرایط فعلی را داشته باشیم.
   وی با بیان اینکه امروز نظام شبکه ای، به عنوان یک نظام فکری در حال پذیرش توسط بشریت تبدیل شده ادامه داد: بنده معتقدم نظام بانکی و اقتصاد هم در آینده به طور نظام شبکه ای خواهد شد.
   فیروزآبادی با بیان اینکه یکی از بخش های فضای مجازی پاک بحث توجه به اوقات فراغت است، تصریح کرد: اوقات فراغت انسان ها در جامعه ای که فضای مجازی توسعه یافته داشته باشد، بیشتر خواهد شد
   وی بر لزوم ایجاد یک مدل اقتصادی برای دارا بودن یک فضای مجازی پاک تاکید کرد و گفت: این مدل طراحی شده باید جذاب باشد و همه نخبگان مشارکت داشته باشند و مورد مقبولیت مردم قرار بگیرد.
   دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه کارهای خوبی در کشور برای تولید 'بازی' صورت گرفته است، گفت: انحرافاتی نیز در تولید بازی های ایرانی وجود دارد و بسیاری از بازی های تولیدشده در کشور متاسفانه همان نگاه غربی را در بی بندوباری و ترویج خشونت دارند که باید مطابق با فرهنگ ایرانی اسلامی هدایت شود.
   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.