• طبقه بندی مقالات
  • هوشمندسازی در عرصه کشاورزی
   کشاورزی و زراعت یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین حرفه‌های جهان است. با توجه به روند رو به رشد جمعیت جهان و کمیابی زمین زراعی، مردم به ایجاد خلاقیت و کارآیی به منظور تولید محصولات بیشتر و افزایش بهره‌وری زمین زراعی در کشاورزی نیاز دارند. در سطح جهان، این صنعت با هدف تولید محصولات زراعی سالم‌تر، کنترل آفات، نظارت بر خاک و شرایط آب و هواییِ رشد، سازمان‌دهی داده‌ها برای کشاورزان، کمک به نیروی کار و بهبود طیف وسیعی از وظایف مرتبط با زنجیره تأمین مواد غذایی، به فن‌آوری‌های نوین روی آورده است. اهمیت استفاده از این فناوری‌ها در عرصه کشاورزی به حدی است که در دهه‌‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته در طراحی و راه‌اندازی برنامه‌های کاربردی و استارتاپ‌ها برای بهره‌وری هرچه بیشتر این حوزه، افزایش یافته است. در واقع کلید رشد و توسعه در بخش کشاورزی، روند افزایشیِ تولید برنامه‌های کاربردی و استارتاپ­های فعال است.

   محصولات کشاورزی و دامی کشور در مقابل شرایط آب‌وهوایی نامساعد، آسیب‌پذیری بالایی دارند و سالانه مقدار زیادی از منابع کشور از جمله منابع آبی، خاکی، کود، آفت‌کش‌ها و... طی روش‌های سنتی آبیاری و کوددهی از بین می‌روند. سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی کشور در20 سال گذشته حدود 3/8 درصد برآورد شده و نرخ رشد اقتصادی در گروه کشاورزی در سال 97، رشد منفی 5/1 داشته است. این در حالی است که کشورهای توسعه‌یافته همواره برای گذر از بحران‌های اقتصادی، به تقویت بخش کشاورزی توجه دارند و می‌کوشند تا با بهره‌گیری از فناوری‌های به‌روز، مسیر دستیابی به توسعه و بهره‌وری را کوتاه‌تر نمایند.

   کشاورزی هوشمند یک مفهوم در حال ظهور در صنعت کشاورزی در سال‌های اخیر است که به مدیریت مزارع با استفاده از فناوری‌های نوین برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات همراه با بهینه‌سازی نیروی انسانی اشاره دارد. کشاورزان می‌توانند با استفاده از این فناوری­ها بدون نیاز به تصمیم‌گیری‌های استراتژیک برای کل مزرعه اقدام نمایند. کشاورزی هوشمند، راه را برای ورود به آنچه که انقلاب سبز سوم نامیده شده باز می‌کند و شامل تصویرسازی، طراحی، پیشبرد، بررسی و کاربرد راه‌های خلاقانه برای استفاده از فناوری­های نوین در حوزه کشاورزی است. به دنبال پرورش گیاهان و انقلاب‌های ژنتیک، سومین انقلاب سبز کشاورزی در راه است. این انقلاب بر استفاده ترکیبی از فناوری‌ها، تجهیزات کشاورزی، تجزیه و تحلیل داده‌های حجیم، رباتیک و غیره از طریق بهبود فرایندهای جمع‌آوری و پردازش اطلاعات و ارتباطات متکی است.

   زنجیره فعالیت استارتاپ‌های حوزه کشاورزی، در چهار دسته خریدوفروش آنلاین، روش‌های نوین کشاورزی و کشاورزی دقیق، تسهیل بهبود فعالیت‌های مدیریتی و در نهایت ارتقای سطح علمی کشاورزان و شکل‌دهی شبکه‌های تخصصی تقسیم‌بندی می‌شود. کشورهای توسعه‌یافته طی دهه‌های اخیر استارتاپ‌های متعددی را با فناوری‌های گوناگون ارائه نموده ­اند. برای مثال در حوزه خریدوفروش آنلاین محصولات کشاورزی، استارتاپ‌های فروش مستقیم محصولات یا تأمین بذر و اقلام مصرفی و تجهیزات کشاورزی طراحی شده است. همچنین در راستای تحقق کشاورزی دقیق، استارتاپ­ هایی در زمینه کشت سلولی و محصولات آزمایشگاهی، تصویربرداری هوایی، سیستم آبیاری و کوددهی هوشمند راه­ اندازی شده است. برای ارتقای سطح علمی کشاورزان و شکل‌دهی شبکه‌‌های تخصصی، استفاده از پلتفرم‌های شبکه‌سازی راهکار استارتاپی مناسبی است که در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می ‌گیرد. همچنین طراحی و استفاده از پلتفرم‌ مدیریت و برنامه‌ریزی فعالیت‌های کشاورزی یا پلتفرم ارائه‌دهنده اطلاعات و خدمات پشتیبان تصمیم، شاخه‌ دیگری از استارتاپ‌های قابل استفاده در حوزه کشاورزی است.

   کشور ایران با محدودیت منابع و زمین در تأمین نیاز غذایی مواجه است و فعالیت‌های گسترده در بخش کشاورزی، اثرات مخربی به محیط‌زیست وارد کرده است. عدم اطلاع یا وجود اطلاعات ناقص از وضعیت و نیاز هر محصول نیز هر ساله موجب از دست رفتن حجم زیادی از محصولات کشاورزی و در نتیجه کاهش بهره‌ وری می‌‌شود. همچنین دامداران و کشاورزان و تولید‌کنندگان محصولات کشاورزی با مشکلاتی از جمله گران و به‌صرفه نبودن تامین تجهیزات، وجود واسطه‌‌های متعدد و در نتیجه عدم دسترسی مستقیم کشاورزان به بازار و مصرف‌کنندگان نهایی نیز مواجه هستند. تعدادی از شرکت‌های دانش‌بنیان و خصوصی توانسته‌‌اند به کمک فناوری‌های نوین و طراحی استارتاپ‌ها و برنامه‌های کاربردی، در رفع برخی از این چالش­ها موفق عمل کنند.

   در گزارش تکمیلی که لینک دسترسی آن در انتهای مقاله درج شده، ابتدا نقش و کاربرد فناوری­ هایی همچون اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، زنجیره بلوکی، کلان داده و نسل پنجم ارتباطی در عرصه کشاورزی بیان گردیده است. سپس با توجه به اهمیت استفاده از استارتاپ‌ها در حل چالش­های روزافزون کشور در این عرصه و هدایت کارآفرینان و سرمایه‌گذاران جدید به سمت حوزه‌های کمتر مورد توجه و مؤثر در شرایط کنونی، نگاهی جامع به استارتاپ‌های مورد استفاده در کشورهای توسعه‌یافته شده است. علاوه بر این تلاش گردیده تا برنامه‌های کاربردی و استارتاپ‌های بومی که توسط شرکت‌های دانش‌بنیان، کارآفرینان و نخبگان ایرانی در بخش‌های مختلف کشاورزی طراحی و اجرا شده است، معرفی شوند. در بخش پایانی گزارش نیز، بازیگران و شرح وظایف آن‌ها که گامی اساسی در جهت تحلیل زنجیره ارزش است و می‌تواند در اتخاذ راهبردهایی متناسب با انتظارات از این صنعت برای کشور مؤثر واقع گردد، شناسایی و جایگاه آن‌ها در نقشه نهادی وزارت جهاد کشاورزی تصویرسازی شده است.

   لینک دسترسی به گزارش تکمیلی


   کلمات کلیدی

   شورای عالی فضای مجازی ، مرکز ملی فضای مجازی ، هوشمندسازی در عرصه کشاورزی ، کشاورزی هوشمند ، تاثیر فناوری های نوین در کشاورزی

   منبع اصلی مقاله


   منبع درج


   منابع


   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.