• طبقه بندی مقالات
  • فضای مجازی فراتر از دهکده جهانی
   روزی که اندیشمندان دنیای ارتباطات بر وسایل ارتباط جمعی برای دگرگونی جهان تاکید کردند کمتر کسی جهانی را متصور بود که به گفته آنها در آن انسان برده ابزار باشد. دنیایی که فضای مجازی این زیست بوم دوم جاری در تمامی زوایای زندگی بشر، ارتباطات بی مرز و گستره وسیعی از روابط میان ملت ها وجوامع بشری را ایجاد کرده و فراتر از دهکده جهانی، بشر با بشر را در مجاز ساخت.
   ارتباط امروز پایه روابط انسانی است و هر مخاطب خود صاحب رسانه و حکمرانی جوامع مختلف در برابر صاحبان ابزارهای ارتباطی مواجهه با شکاف ارتباطی و یا همان سیاه چاله های سرمایه داری اطلاعاتی است که اگر جامعه آگاه در برابر آن قرار نگیرد، پیام های رهبران عقاید درجهان و شرکت های چند ملیتی، هدایتگر اعتقادی جوامع شده و بسیاری از کشورها با کاشت فرهنگی بیگانه روبرو خواهند شد بنابراین حفظ هویت هر کشور در امپریالیسم فرهنگی که جوامع غربی و آمریکا به دنبال آن هستند، پایه نخست حکمرانی ارتباطات در جهان است.
   در عصر حاضر و شرایط کنونی نظام حکمرانی جهانی، می بایستی با ترسیم مدل ارتباطی نوین با سایر ملل جهان، سهم برابر و عادلانه در راهبری آن با حفظ استقلال جوامع براساس آنچه که امسال با اهداف رشد ، شمول ، پایداری ، نوآوری و مشارکت ترسیم کرده، ایجاد کرده و سازمان ملل متحد می بایستی در عصر کنونی برای ایجاد ارتباطات امن و پایدار میان سایر کشورها و مشارکت تمامی کشورها برای صلح و امنیت راستین قدم بر دارد.
   تغییر بومرنگ فضای حقیقی با ترسیم دنیای مجازی خلاف واقع بحران های اجتماعی و نسلی و به دنبال آن یاس و نا امیدی میان ملل جهان ایجاد می کند و برای تبدیل این فضای شفافیت کدر در جهان، به خلوص باید ملل دنیا به ویژه امت واحده جهان اسلام با بر افراشته نگاه داشتن پرچم صلح و دوستی که نشات گرفته از فرامین پیامبران الهی است بازیگر این عرصه باشند.
   امروز که بیش از 5/3میلیارد نفر جمعیت جهان با گسترش فناوری های اطلاعات و ارتباطات و همبستگی جهانی تجربه زیست در دوره مجازی و گذر از اتصالات به ارتباطات را احساس می کنند، ماموریت حاکمان هر جامعه حفاظت از ارزش ها وهنجارهای آن جامعه است و ایران از جمله پیشتازان این عرصه با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و حفظ حریم خصوصی ملت خود، با تداوم ارتباط جهانی بر شبکه اینترنت با ایجاد تعاملات گسترده و تبادلات فرهنگی با سایر ملل جهان به دنبال افزایش آگاهی و درک صحیح برابری حقوق بشر و آزادی بیان است.
   ضمن تبریک روز جهانی ارتباطات 27 اردیبهشت ماه به تمامی فعالان و پیام آوران حوزه ارتباطات به ویژه ملت شریف ایران – اسلامی، بر این باورم که هر نوع فناوری که در عرصه جهانی ابداع می شود، بایستی برای دوستی، عدالت، صلح و ارتقا کرامت انسانی باشد تا زمینه استفاده برابر همه جوامع و آحاد بشر را فراهم کند.

   منبع اصلی مقاله


   منبع درج


   منابع


   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.