• طبقه بندی مقالات
  • آخرین وضع پرونده شرکت HUAWEI
   آخرین وضع پرونده شرکت HUAWEI
   دکتر حامد حاجی‌حیدری
   از دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
   hajiheidari@PhiloSociology.ir


   ▬ در آغاز اوج‌گیری درگیری با دستور اجرایی ترامپ، شرکت هواوی اعلام کرد: «ما قربانی زورگویی آمریکا شده‌ایم، ولی، درصدد توافق با گوگل هستیم». این توافق با گوگل، نه تنها به دست نیامد، بلکه دامنه حمله به زیرساختی‌ترین شرکت‌های تأمین لایسنس تراشه گسترش یافت، و حالا، هواوی هدف خشن‌ترین نبرد تجاری تاریخ اقتصاد قرار گرفته، و از همه جهت، محاصره شده است. آرم و اینتل و مایکروسافت و کوالکام و برادکام و اینفینون و کورنینگ و مایکرون و وسترن دیجیتال و ... روابط تجاری با هواوی را قطع کرده‌اند. این، یک محاصره کامل است.
   ▬ آیا هواوی به راستی یک تهدید ملی برای آمریکا و هم‌قطارانش بوده یا صرفاً به عنوان یک اهرم فشار برای نبرد تجاری با چین مورد سوء استفاده قرار گرفته است؟ دولت ایالات متحده آمریکا اقدامات سنگینی را علیه شرکت عظیم هواوی انجام داد که به موجب آن، بسیاری از شرکای جهانی هواوی، همکاری خود را با این شرکت قطع کردند؛ با این حال، در حالی که هم اکنون، تأثیرات تصمیم یاد شده بر بازار آمریکا به وضوح حس می‌شود؛ اما، هنوز به طور کامل چرایی صدور این دستور اجرایی مشخص نیست. اگر فنّاوری زیرساخت هواوی به جاسوسی متهم شده است، چرا خط تولید گوشی‌های تلفن همراه هواوی، اوج آماج این حملات بوده‌اند و مطابق برخی خبرها به تعطیلی کشیده شده‌اند؟
   ▬ موقعیت فعلی هواوی به عنوان دومین برند بزرگ دیجیتال، موجب شده است که راهی جز مقاومت پیش روی خود نبیند. البته اگر یک سال قبل، ZTE نیز همین مسیر را رفته بود، احتمالاً اکنون وضع بهتری داشت، ولی به نظر می‌رسد که هواوی به رغم ZTE نمی‌تواند از موقعیت بسیار بسیار ممتاز خود چشم بپوشد. و برای پیمودن استراتژی مقاومت، از حمایت کامل دولت چین در تحریم متقابل شرکت‌های آمریکایی به لحاظ انحصار چین در بازار فلزات کمیاب، و موقعیت چین در بازار کار و ... بهره‌مند است. یکی از نشانه‌های این مقاومت، آن است که هواوی، به سرعت، اتمسفر نرم‌افزاری خاص خود با عنوان ARK را معرفی کرده است که می‌تواند بهره‌برداری از همه اپ‌های گوگل را تضمین نماید. سطح تنش به میزان بالایی ارتقاء یافته است.
   ▬ وخامت این فضای پر التهاب، می‌تواند به شکل‌گیری یک بازار عظیم غیررسمی بینجامد، مرکب از طیف متنوع محصولات الکترونیک چینی و روسی که در فیلم‌های آینده‌نگر دیجیتال وعده داده شده بود. این بازار عظیم که فعلاً غیر رسمی است و سردمداران آن چین و روسیه و رفته رفته کشورهای مهم دیگر همچون هند و شاید هم در آینده فنّاوری ایرانی خواهند بود، آن‌چنان بازار جهانی را متأثر خواهد کرد که می‌تواند بازار فعلی و قوانین تجارت جهانی را دو شقه کند، و در نهایت، در میان‌مدت و حتی کوتاه‌مدت، نظم فعلی را یکسره به حاشیه براند.
   ▬ همان طور که در مورد کلاسیک نبرد نظامی سوریه معلوم شد که کشاندن مداخله قدرت نظامی روسیه در فرمول مقاومت می‌تواند مناسبات معمول ولی ناعادلانه جنگ در جهان را به حاشیه براند، امروز، در زمینه نبرد تجاری، وارد شدن چین به یک تقابل تجاری مستقیم می‌تواند فضای تجاری جدیدی را بگشاید که مطلقاً به معنای انزوای چین نخواهد بود، بلکه بر عکس، یک بی‌نظمی گسترده تجاری در سرتاسر جهان را دامن می‌زند که بازنده آن به احتمال زیاد، آمریکا و متحدان او خواهند بود. بنا بر این سطح بالای خشونت آمریکا در شرایط فعلی در یک نبرد تجاری می‌تواند نه نشان از احساس قدرت او باشد، بلکه ناشی از دست و پا زدن در فضایی باشد که برای مدت‌ها از جانب رؤسای جمهور پیشین آمریکا مورد غفلت واقع شده بود و چین را به این سطح از قدرت تجاری رسانده که برگشت ناپذیر به نظر می‌رسد. این، صورت مسأله اصلی در نبرد هواوی و آمریکاست.

   ▀█▄ شاید بدون هواوی فناوری 5G از دست غربی‌ها برود
   ▬ پائولو ترایولو، مدیر سیاست‌گذاری فناوری جهانی در گروه اوراسیا، چنین اظهار کرد: «هواوی شرکتی ۱۱۰ میلیارد دلاری است که برای اینکه با چنین برخوردی نابود شود، بیش از حد عظیم شده است؛ چراکه با زنجیرهٔ تأمین و استانداردها و زیرساخت حیاتی جهان به‌شدت درهم‌تنیده شده است».
   ▬ هواوی، بزرگ‌ترین عرضه‌کنندهٔ تجهیزات مخابراتی در دنیا است که دو میلیارد دلار روی تحقیق‌وتوسعهٔ محصولات 5G سرمایه‌گذاری کرده است. علاوه‌براین، هواوی اعلام کرده در حوزهٔ فناوری 5G ، تاکنون ۵۰ قرارداد تجاری در ۳۰ کشور دنیا امضا کرده است.
   ▬ دولت آمریکا می‌خواهد هواوی را از جایگاه مطلوب خود بیرون براند؛ زیرا می‌ترسد سرویس امنیت چین از تجهیزات هواوی برای جاسوسی سایر کشورها استفاده کند؛ ادعایی که هواوی تکذیب کرده است. همچنین، آمریکا به متحدانش اصرار می‌کند آن‌ها نیز همین اقدامات را پیش گیرند تا از رسیدن هواوی به بلندپروازی‌های خود جلوگیری کنند. این در حالی است که برای شرکت‌هایی که پیش‌ازاین از هواوی استفاده می‌کردند، روی آوردن به تأمین‌کنندهٔ دیگر آسان نیست.
   ▬ تجهیزات هواوی، همین حالا، زیرساخت 4G بسیاری از حامل‌های بی‌سیم در اروپا و سایر بخش‌های دنیا را تشکیل می‌دهند که انتقال به 5G را سریع‌تر و ارزان‌تر می‌کند. طبق تخمین‌های GSMA که گروه لابی‌گر اپراتور موبایل است، ناتوانی در استفاده از تجهیزات هواوی فقط در اروپا، ممکن است به قیمت ۶۲ میلیارد دلار و تأخیر ۱۸ ماهه در بهره‌برداری از 5G تمام شود.
   ▬ نبود هواوی در اروپا و سایر بازارهای توسعه‌یافته، شکافی عظیم در بازار به‌جا خواهد گذاشت. ترایولو بر این باور است که این شکاف به‌حدی عظیم خواهد بود که بعید است رقبای هواوی بتوانند ظرفیت خود را به‌سرعت افزایش دهند و آن را پر کنند:
   ▬ اگر اروپایی‌ها به هر دلیلی نتوانند روی حضور هواوی حساب کنند، باید تمام ایستگاه‌های پایهٔ مخابراتی خود را از ریشه بیرون بکشند. باید هزینه‌های جایگزین کردن سایرین با هواوی و افزایش قیمت‌ها را نیز در نظر گرفت؛ چراکه سایر رقبا گران‌تر از هواوی خواهند بود.
   ▬ ترایولو معتقد است به دلیل هزینه‌ها، بدترین سناریو پیش رو این است که هیچ‌گاه به 5G دست نخواهیم یافت.
   ▬ در ایالات متحده، تجهیزات هواوی به شبکه‌های بسیار اندکی سرویس می‌دهند. بنا بر اعلام انجمن بی‌سیم روستایی، گروهی بازرگانی برای حامل‌های کوچک، مشتریان هواوی شبکه‌های کوچکی هستند که دولت فدرال آن‌ها را در هزینه‌های خود یاری می‌کند و تجهیزات هواوی را بدین دلیل انتخاب کرده‌اند که از محصولات سایر رقبا ۴۰ درصد ارزان‌تر است. مطابق تخمین‌های این گروه، ممکن است جایگزین کردن هواوی در این بازارها به قیمت یک میلیارد دلار تمام شود. ویلیام لوی، یکی از اعضای هیئت‌مدیره انجمن بی‌سیم روستایی، نایب‌رئیس فروش هواوی در ایالات متحدهٔ آمریکا نیز محسوب می‌شود.
   ▬ با اینکه سیاست منع خرید از هواوی به‌طور موقت برای حامل‌های آمریکایی روستایی برداشته شد، بازهم آن‌ها را با سرگشتگی در پیدا کردن جایگزینی برای این شرکت چینی رها کرد. سایر شرکت‌ها مثل نوکیا صحبت‌هایی مبنی بر آمادگی برای جایگزینی هواوی در آمریکا و سایر نقاط را مطرح کرده‌اند؛ اما نوکیا از هواوی کوچک‌تر است و خودش اعلام کرده مشکلاتی در این مسیر وجود دارند.
   ▬ تامی یوئیتو، رئیس شبکه‌های موبایلی نوکیا، در واکنش به وضعیت سیاست‌زده فعلی که تأمین‌کنندگان چینی را احاطه کرده، چنین می‌گوید: «به‌طورکلی، بلاتکلیفی برای کسب‌وکار خوب نیست و ممکن است برخی از مشتریان ما تصمیم‌گیری‌هایشان را به تأخیر بیندازند. اگر اپراتوری دارید که گزینه‌های وی نوکیا و تأمین‌کننده‌ای چینی هستند، این وضعیت شاید تصمیم‌گیری‌های آن‌ها را به تأخیر بیندازد».

   ▀█▄ هواوی سرمایه‌گذاری در حوزه 5G را افزایش می‌دهد
   ▬ هواوی با وجود تمام فشارهایی که به خاطر توسعهٔ فناوری 5G متحمل شد، تلاش‌های خود را متوقف نمی‌کند و حتی در فکر افزایش سرمایه‌گذاری است.
   ▬ هواوی اعلام کرد که با وجود تحریم‌های متعدد آمریکا روی محصولاتش، توسعهٔ فناوری 5G را با جدیت ادامه می‌دهد. غول چینی دنیای فناوری در ادامهٔ خبر توسعهٔ فناوری، از تمرکز بیش‌ازپیش روی امنیت سایبری و حریم خصوصی خبر داد.
   ▬ ریان دینگ، مدیرعامل زیرمجموعهٔ مخابراتی هواوی، Huawei Carrier در جریان یک جلسهٔ رسانه‌ای از ادامهٔ ارائهٔ خدمات و محصولات 5G توسط این شرکت خبر داد. او ادعا کرد که شرکت چینی قصد دارد جهانی کاملاً متصل و هوشمند توسعه دهد. در بخش‌هایی از مصاحبهٔ دینگ می‌خوانیم: 5G را می‌توان یک فناوری کلیدی راهگشا در جهان نامید. ما سرمایه‌گذاری‌ها در حوزهٔ 5G را ادامه می‌دهیم و همچنین همکاری با شرکا و فعالان دیگر هم همیشه در دستور کار قرار دارد.
   ▬ امنیت سایبری و حریم خصوصی جزو اولویت‌های اول ما هستند. ما امنیت شبکهٔ اپراتورهای 5G را با محصولات امن و سرویس‌های مورد اعتماد خود تأمین می‌کنیم.

   ▀█▄ آسیب به شرکت‌های آمریکایی
   ▬ از سوی دیگر، شرکت‌های آمریکایی روی هواوی به‌عنوان مشتری حساب ویژه‌ای بازکرده‌اند. در سال ۲۰۱۸، هواوی ۱۱ میلیارد دلار کالای آمریکایی نظیر چیپ از اینتل و مایکرون و نرم‌افزار از گوگل خریده است. قبل از منع صادرات، هواوی مشتری شماره یک مایکرون بود؛ به‌طوری‌که در نیمهٔ اول سال مالی ۲۰۱۹، ۱۳ درصد از درآمد مایکرون حاصل از فروش به هواوی بوده است. این محدودیت‌ها درآمد مایکرون را کاهش داده‌اند. این آماری است که مایکرون در گزارش سه‌ماههٔ سوم خود اعلام کرده است.
   ▬ سانجای مهروتا، مدیرعامل مایکرون، دربارهٔ درآمدهای این شرکت برای تحلیلگران این‌گونه توضیح داد: «تحریم‌ها بر فروش ما تأثیر گذاشت؛ چرا که در آن مقطع، نتوانستیم هیچ محصولی از محمولهٔ ۲۰۰ میلیون دلاری خود را برای آنان هواوی ارسال کنیم».
   ▬ از آن زمان تاکنون، مایکرون راه‌هایی برای تجارت با هواوی یافته است. این شرکت اعلام کرده ارسال چندین محصول به هواوی را از سر گرفته که ممنوعیت‌های صادراتی را مشمول نمی‌شوند.
   ▬ نیویورک‌تایمز نیز در گزارش این هفتهٔ خود اعلام کرد اینتل نیز بعد از یافتن راه‌حلی قانونی که محصولات خود را از برچسب «ساخت آمریکا» معاف می‌کند، فروش خود به هواوی را از سر گرفته است. البته، اینتل از ارائهٔ توضیحات به سی‌ان‌ان بیزنس خودداری کرده است.
   ▬ شرکت‌های چیپ‌سازی آمریکایی از این موضوع ترسیده‌اند که نتوانند با هواوی همکاری و بازار را به تأمین‌کنندگان خارجی واگذار کنند. علاوه‌براین، اگر شرکت‌های آمریکایی به فروش به هواوی مجاز نباشند، ممکن است اعتماد سایر مشتریان خارجی خود را نیز از دست دهند.
   ▬ از دیدگاه ترایولو، تمامی شرکت‌های چینی که مدارهای پیچیده خود را بر اساس فناوری آمریکایی طراحی می‌کنند، باید برنامهٔ راهبردی ۵ تا ۱۰ سال آتی خود را بار دیگر بازبینی کنند. وی اذعان کرد این بدین معنا است که شرکت‌های چینی نباید از چیپ‌های آمریکایی در طراحی‌های خود استفاده کنند.

   ▀█▄ شرکت‌های آمریکایی دستور ترامپ مبنی بر منع فروش کالا به هواوی را دور زده‌اند
   ▬ منابع موثق به روزنامهٔ نیویورک‌تایمز گفته‌اند شرکت‌های آمریکایی با استفاده از مزیت‌های قوانین مربوط‍‍ به برچسب‌گذاری، تحریم‌ها را دور می‌زنند. بنا بر گزارش روز سه‌شنبهٔ این روزنامه، سازنده‌های تراشه در آمریکا با نادیده گرفتن دستور دولتی ترامپ مبنی بر ممنوعیت فروش فناوری‌های آمریکایی به این غول مخابراتی چین، هنوز هم میلیون‌ها دلار از محصولات خود را به هواوی می‌فروشند. طبق این گزارش، ارسال این قطعات برای هواوی از سه هفته قبل شروع شده است.
   ▬ منابع به روزنامهٔ نیویورک‌تایمز گفته‌اند شرکت‌های اینتل و مایکرون از مزایای استفاده از مقررات مربوط به برچسب‌گذاری برای ارسال کالا به هواوی بهره می‌برند؛ زیرا محصولاتی که شرکت‌های آمریکایی خارج از کشور تولید می‌کنند، همیشه ساخت آمریکا محسوب نمی‌شوند.
   ▬ هواوی ماه گذشته در فهرست سیاه ایالات متحده قرار گرفت. علاوه‌براین، به دلیل نگرانی‌های امنیتی ناشی از نزدیک بودن هواوی به دولت چین، رئیس‌جمهور آمریکا، دانلد ترامپ، با امضای فرمانی اجرایی دادوستد با این شرکت را ممنوع کرد. البته، ناگفته نماند هواوی بارها این اتهام‌ها را رد کرده است.
   ▬ یک هفته پس از امضای این فرمان دانلد ترامپ، وزارت بازرگانی آمریکا محدودیت‌هایی برای هواوی وضع و مجوز موقتی صادر کرد که اجازهٔ حفظ شبکه‌های موجود و ادامهٔ به‌روزرسانی تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها را تا اواسط اوت به این شرکت چینی می‌دهد. بااین‌حال، فرستادن قطعات برای استفاده در محصولات آیندهٔ این شرکت هنوز متوقف نشده است.
   ▬ این حرکات باعث ایجاد سردرگمی در صنعت تولید شده است. برمبنای گزارش نیویورک‌تایمز، مدیرعامل مایکرون بیان کرد: «طبق گزارش مالی که روز سه‌شنبه منتشر شد، ارسال محموله برای هواوی از یک ماه پیش متوقف شده بود؛ اما با پیدا کردن راهکارهای قانونی، روند ارسال محموله از دو هفته پیش از سر گرفته شده است». وی افزود دربارهٔ وضعیت هواوی عدم قطعیت درخور توجهی وجود دارد.
   ▬ جان نایفر، رئیس انجمن نیمه‌هادی آمریکا، روز جمعه در بیانیه‌ای نوشت: «با مذاکره با دولت ایالات متحده، معلوم شد بر پایهٔ فهرست سازمان و مقررات مرتبط، عرضهٔ برخی از محصولات به شرکت هواوی ایرادی ندارد. هر شرکت بر اساس محصولات و زنجیره‌های تأمین خاص خود به‌طور متفاوتی تحت تأثیر این تحریم‌ها قرار می‌گیرد و باید ارزیابی کند چگونه می‌تواند به بهترین شکل کسب‌وکار خود را حفظ کند و با آن منطبق باقی بماند». شایان ذکر است اینتل از اظهارنظر دراین‌باره امتناع کرده؛ درحالی‌که مایکرون و هواوی نیز از اظهارنظر شتاب‌زده دربارهٔ این گزارش‌ها پرهیز کردند و مدتی بعد به آن واکنش نشان دادند.

   ▀█▄ عقب‌نشینی نسبی در مواضع امریکا
   ▬ رئیس‌جمهور آمریکا پس از ملاقات با رئیس‌جمهور چین و مذاکره پیرامون نبردهای تجاری، برخی از محدودیت‌ها و تحریم‌های شرکت چینی هواوی را کاهش داد. مذاکرات دانلد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و ژی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین در اجلاس G20 توکیو یک میهمان ویژگی و همیشگی داشت. نمایندگان شرکت چینی هواوی تقریباً در تمامی بحث‌های این دو مقام سیاسی به چشم می‌خورد.
   ▬ دانلد ترامپ در جلسه با خبرنگاران پیرامون تصمیم جدید گفت: «از نظر من اشکالی ندارد. ما محصولات بسیار زیادی به هواوی می‌فروشیم که در انواع محصولات متعدد آن‌ها استفاده می‌شود. از نظر من این روند اشکالی ندارد. ما به فروش آن محصولات ادامه می‌دهیم. شرکت‌های آمریکایی چنین محصولاتی را تولید می‌کنند. محصولاتی که بسیار پیچیده و علمی هستند. ما تنها کشوری هستیم که فناوری مرتبط را در اختیار داریم. به‌هرحال من با ادامهٔ فروش محصولات موافقت کردم».
   ▬ به احتمال زیاد در جزئیات اجرایی تصمیم جدید ترامپ، بین فروش محصولات مرتبط با بازار مصرف‌کننده و تجهیزات شبکه تفاوت‌هایی لحاظ خواهد شد. به‌علاوه موضوعات مهم‌ترین همچون سیستم‌عامل اندروید و اپلیکیشن‌های فیس‌بوک و گوگل و تراشه‌های ARM در پروندهٔ هواوی وجود دارد که در صورت حل‌وفصل، رضایت مدیران هواوی (و چه بسا سیاست‌مداران چینی) را به همراه خواهد داشت.
   ▬ ترامپ علاوه بر مطرح کردن موضوع هواوی، مذاکرات با همتای چینی خود را سازنده و عالی توصیف کرد. او گفت که تحریم‌های بین دو شرکت تا حدودی متوقف خواهند شد و مذاکرات برای کاهش تنش‌های تجاری ادامه پیدا می‌کند. به‌هرحال چنین صجبت‌هایی قبلاً هم دربارهٔ جنگ تجاری چین و آمریکا مطرح شده بود و اجرایی شدن آن، هنوز نیاز به گذر زمان و صبر کاربران و کارشناسان دارد.
   ▬ پس از مذاکرات متعدد مقامات چینی و آمریکایی،‌ دانلد ترامپ در مصاحبه‌ای خبری از کاهش محدودیت‌های هواوی خبر داد. او به خبرنگاران گفت: «شرکت‌های آمریکایی می‌توانند به هواوی تجهیزات بفروشند. البته تجهیزاتی که ارتباط مستقیمی با امنیت ملی آمریکا نداشته باشند».
   ▬ هواوی به‌سرعت به صحبت‌های ترامپ واکنش نشان داد. حساب کاربری مشهور Huawei Facts در توییتر، بلافاصله پس از انتشار مصاحبهٔ ترامپ، از حرکت او به‌عنوان «چرخش ۱۸۰ درجه‌ای» (U-Turn) یاد کرد.
   ▬ مشکل اصلی آمریکایی‌ها با هواوی به فناوری‌های شبکه و خصوصاً 5G مربوط می‌شود. نگرانی اصلی آن‌ها انتقال داده‌های آمریکایی‌ها به کشورهای دیگر است. البته پس از آن که وزارت بازرگانی آمریکا شرکت‌های آمریکایی را از فروش محصولات به هواوی منع کرد، بزرگ‌ترین ضربه در بخش محصولات مخصوص مصرف‌کننده وارد شد. چینی‌ها حتی نگران شدند که صادرات محصولات مخصوص مصرف‌کننده با چالش‌های جدی روبه‌رو شود.
   ▬ روش اجرای فرمان ترامپ مبنی بر رفع محدودیت‌ها از هواوی هنوز مشخص نیست. دراین‌میان شرکت‌های متعددی همچون گوگل و فیس‌بوک و بسیاری فروشنده‌های تجهیزات کامپیوتری منتظر جزئیات بیشتر فرمان هستند. در ماه‌های گذشته بسیاری از شرکت‌های کامپیوتری مذاکره‌هایی پشت درهای بسته داشته‌اند و از خسارت‌های میلیارد دلاری بر اثر کاهش فروش قطعات به هواوی، ابراز نگرانی کردند.
   ▬ آمریکایی‌ها نگران بودند که اگر محدودیت‌های پیرامون هواوی حل نشود، این شرکت زنجیرهٔ تأمین خو را به‌صورت کامل دگرگون می‌کند و چه بسا آمریکا را به‌صورت کامل از فهرست همکاران خود خارج کند. چنین رویکردی قطعاً بیشتر به آمریکایی‌ها و سلطهٔ آن‌ها بر بازار گوشی‌های هوشمند ضرر می‌زد. چون جین و روسیه از مدت‌ها پیش تلاش می‌کنند تا فناوری‌های خود را به‌صورت مستقل از آمریکا پیش ببرند. به‌هرحال اخبار کنونی نشان می‌دهد که احتمالاً جریان برای آمریکایی‌ها و هواوی در مسیر بازگشت باشد (جمع‌آوری از مجموعه منابع).

   هو العلیم
   منبع اصلی مقاله


   منبع درج


   منابع


   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.