• طبقه بندی مقالات
  • رایانش ابری
   رایانش ابری
   فناوری اطلاعات به عنوان قلب تپنده اقتصاد، شاهد انقلاب عظیم رایانش ابری است. در گذشته نه چندان دور و تا همین 5 سال پیش، رایانش ابری صرفاً مفهومی نوآورانه و آینده‌پژوهانه داشت که بسیاری از دولت‌ها و کسب وکار‌ها، لزوم یا پتانسیل وجودی آن را درک نمی‌کردند. ولی هم اکنون این مفهوم به یکی از مؤلفه‌های اساسی و ضروری برای تعریف و پیاده‌سازی استراتژی‌های فناوری اطلاعاتی بسیاری از شرکت‌ها و حتی دولت‌ها تبدیل شده است به طوریکه کشورهای مختلف دنیا با تکیه بر زیرساختهای خود در حال برنامه ریزی و اجرای برنامه های توسعه در زمینه رایانش ابری هستند.
   امروز، شرکت‌ها و دولت‌های اندکی یافت می‌شوند که توانایی رایانش ابری و بطور کلی فضای ابری را در تقویت و پیش راندن قدرت پردازشی، افزایش بهره‌وری عملیاتی و یا حتی کاهش هزینه‌های فناوری اطلاعات زیر سؤال ببرند. اما آنچه در حال حاضر مورد سؤال بسیاری از آن‌هاست، نحوه‌ی بهره‌گیری هر چه بیشتر از ارزش‌های برآمده از سرمایه‌گذاری کلان‌تر در این حوزه است.
   معاونت فناوری مرکز ملی فضای مجازی طی پژوهشی بصورت اجمالی رایانش ابری را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده است که از این قسمت قابل مراجعه و بهره برداری می باشد.

   کلمات کلیدی

   شورای عالی فضای مجازی ، مرکز ملی فضای مجازی ، رایانش ابری ، IaaS , PaaS , SaaS و NaaS ، ابر خصوصی ، ابر عمومی ، مراکز داده ، خدمات ابری ، کلان داده ، اینترنت اشیا ، شاخص های فنی اقتصادی ، اثرات رایانش ابری ، cloud computing ، بازار خدمات ، زیرساخت ابری ،

   منبع اصلی مقاله


   منبع درج


   منابع


   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.