• طبقه بندی مقالات
    • کنفرانس جهانی فضای مجازی
      کنفرانس جهانی فضای مجازی با هدف تأمل در مسائل مربوط به توسعه همکاری ها در فضای مجازی و توسعه هنجار های مربوط به رفتارهای مسئولانه در فضای مجازی و ظرفیت سازی اینترنتی ایجاد شده است. تا کنون 4 دوره از این کنفرانس، از سال 2011 تا 2015 به ترتیب در کشورهای انگلستان، مجارستان، کره جنوبی و هلند برگزار شده است و پنجمین دوره آن در ماه نوامبر 2017 در هند برگزار خواهد شد.
      اولین دوره (1 و 2 نوامبر 2011، لندن- انگلستان)
      اولین دوره این رویداد با هدف فعال سازی پلت فرمی برای رسیدگی به موضوعات کلیدی رایج در فضای مجازی، ایجاد یک گفتگوی گسترده در خصوص فرصت ها و تهدیدهای دنیای شبکه ای و تدوین اصول حکمرانی بر فضای مجازی برگزار گردید. محرک اصلی این کنفرانس، نیاز به ایمن سازی فضای مجازی به سرعت در حال تحول و غلبه بر چالش ها و تهدیدهای مرتبط با آن بوده است.
      نتیجه این کنفرانس این بود که اگر چه دولت و مؤسسات دولتی در جهت منافع شهروندان کار می کنند، جامعه مدنی و صنعت نیز باید برای تقویت دولت در این طرح، گرد هم آیند. بنابراین این کنفرانس به لزوم تغییر پارادایم در رفتار همه ذی نفعان فضای مجازی انجامید.
      در این دوره از کنفرانس، 700 نماینده از 60 کشور، حضور یافتند.


      دومین دوره (4 و 5 اکتبر 2012، بوداپست- مجارستان)
      در این دوره از کنفرانس، گفتگوها به مسائلی چون هنجارهای رفتار سایبری، حکمرانی و آزادی اینترنت محدود نشد و ایجاد مکانیزم هایی برای ایجاد ظرفیت به منظور فعال سازی امنیت سایبری و فرمول بندی نقش های گسترده ذی نفعان مرتبط را نیز در بر گرفت.
      در کنفرانس بوداپست، چالش های فضای مجازی، با نگاه یافتن تعادلی میان ادعاهای مربوط به آزادی بیان و آزادی ارتباط آنلاین در برابر حفاظت آنلاین افراد از تروریسم و جرم و جنایت، مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت، کنفرانس توانست ارتباط میان حقوق اینترنت و امنیت اینترنت را شفاف سازد.


      سومین دوره (17 و 18 اکتبر 2013، سئول- کره جنوبی)
      این دوره از کنفرانس، برای نخستین بار، مشارکت گسترده نمایندگانی از کشورهای آسیای جنوبی را شاهد بود و در مجموع بیش از 1600 نماینده از 87 کشور، در این دوره از GCCS، حضور یافتند. در این دوره، موضوعاتی چون رشد و توسعه اقتصادی، منافع اجتماعی و فرهنگی و دستیابی به یک فضای مجازی ایمن و مطمئن، مورد بحث قرار گرفت. به علاوه، به واسطه مشارکت بیشتر مؤسسات تحقیقاتی و گسترش دامنه مخاطبان کنفرانس، موضوع جدیدی تحت عنوان "ایجاد ظرفیت در فضای مجازی" تببین گردید.
      مهمترین خروجی این دوره، "چارچوب سئول برای تعهد به ایجاد یک فضای مجازی باز و ایمن" بود که در قالب یک سند جامع، ارائه گردید و راه را برای گفتگوهای آینده هموار نمود. در این سند، علاوه بر طرح رهنمودهایی برای دولت ها و سازمان های بین المللی پیرامون مواجهه با جرائم سایبری و جنگ مجازی، بر اهمیت افزایش دسترسی به اینترنت به ویژه در کشورهای در حال توسعه و علی الخصوص با اهدافی چون تحصیل، ایجاد نوآوری، توسعه اقتصادی و تضمین جریان آزاد اطلاعات تأکید شده است. عناوین این سند موضوعاتی چون رشد و توسعه اقتصادی، منافع اجتماعی و فرهنگی، امنیت سایبری، امنیت بین المللی، جرائم سایبری و ایجاد ظرفیت را در بر می گیرد.
      چهارمین دوره (16 و 17 آوریل 2015، لاهه- هلند)
      این دوره از GCCS با تأکید بر موضوعاتی چون آزادی، امنیت و توسعه، برگزار گردید. در این دوره، تقریباً از تمامی بخش ها و ذی نفعان، شامل دولت ها، سازمان های بین المللی، سازمان های خصوصی و مؤسسات دانشگاهی، نمایندگانی حضور داشتند.


      خروجی اصلی کنفرانس لاهه، ایجاد یک انجمن تخصصی جهانی تحت عنوان GFCE بود که با مشارکت 42 دولت، سازمان بین المللی و شرکت، تأسیس گردید. هدف اصلی این انجمن برقراری ارتباط میان کشورهای دارای تجربه موفق در حوزه فضای مجازی با کشورهای فاقد دانش و تجربه لازم و کشورهای کمتر توسعه یافته است. کشورها و نهادهای عضو انجمن GFCE عبارتند از:


      مشارکت کنندگان کنفرانس در چه سطحی بودند؟
      برخی از مسئولان هیئت های نمایندگی کشورهای حاضر در کنفرانس 2015 لاهه عبارتند از:      نمایندگان برخی سازمان های بین المللی حاضر در کنفرانس 2015 لاهه عبارتند از:      برخی شرکت های حاضر در کنفرانس 2015 لاهه عبارتند از:


      پنجمین دوره کنفرانس جهانی فضای مجازی (23 و 24 نوامبر 2017 – 2 و 3 آذر 1396 )
      کنفرانس جهانی فضای مجازی (GCCS) با هدف تأمل در مسائل مربوط به توسعه همکاری ها در فضای مجازی و توسعه هنجاری های مربوط به رفتارهای مسئولانه در فضای مجازی و ظرفیت سازی اینترنتی ایجاد شده است. تا کنون چهار دوره از این کنفرانس، از سال 2011 تا 2015 به ترتیب در کشورهای انگلستان، مجارستان، کره جنوبی و هلند برگزار شده است. پنجمین دوره کنفرانس GCCS در روزهای دوم و سوم آذر ماه 1396 در دهلی هند برگزار می گردد.


      هدف کلان
      هدف GCCS 2017 ارتقاء یک فضای سایبری جامع با تمرکز بر روی سیاست ها و چارچوب هایی برای همه گیری، پایداری، توسعه، امنیت و آزادی، تکنولوژی و مشارکت برای تقویت دموکراسی دیجیتال، حداکثرسازی همکاری در راستای تقویت امنیت و حمایت از گفتگو برای دیپلماسی دیجیتال است.


      اهداف میانی
      اهداف GCCS 2017 عبارت اند از ترویج اهمیت دو مفهوم جامعیت و حقوق بشر در سیاست گذاری سایبری جهانی، با حمایت از وضعیت موجود یعنی یک فضای مجازی باز، در دسترس و غیر حکومتی، به منظور ایجاد تعهد سیاسی نسبت به ابتکارات ظرفیت ساز با هدف رفع شکاف دیجیتالی و کمک به کشورها و توسعه راهکارهای امنیتی به شیوه ای متعادل، که اهمیت بخش خصوصی و جامعه فنی را مد نظر قرار دهد.
      انتظار می رود که GCCS 2017 بیش از 2000 نماینده از بیش از 100 کشور دنیا را جذب نماید. همچنین انتظار می رود که تعداد زیادی از نمایندگان (در حدود 40 تا 50 نفر)، در سطح وزرا باشند. علاوه بر این، نمایندگان صنعت، جامعه مدنی و دانشگاهیان از کشورهای مختلف در این کنفرانس شرکت خواهند نمود و انتظار می رود که این رویداد به یکی از کنفرانس های بین المللی در حوزه فضای مجازی، بدل گردد.
      به منظور ساماندهی این رویداد، یک کمیته سازماندهی سطح بالا (HLOC) تحت هدایت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر دادگستری و یک کمیته اجرایی، تشکیل شده است. اداره ملی دولت الکترونیک (NeGD) تحت ریاست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، هسته اصلی ساماندهی این رویداد از سوی دولت هند می باشد.


      موضوعات مطرح در GCCS 2017
      هند با سهم بیش از 50 درصدی از بازار برون سپاری، یکی از رهبران اصلی اقتصاد دیجیتال و مبتنی بر دانش است و حال، جهان دریافته است که می تواند به استعداد هند برای توسعه راه حل های تحول آمیز تکیه کند.
      امروزه و در محدوده "برنامه دیجیتال هند"، این کشور، بیش از آن چه تا کنون در کشورهای دیگر محقق شده، بر توسعه مبتنی بر فناوری، تکیه نموده و علاوه بر این فرصت های نوآوری را در اختیار دیگر کشورها نیز قرار داده است.
      با برنامه های مبتنی بر تکنولوژی و نوآورانه ای چون AADHAAR، MyGov، GeM، Digital Locker، UMANG و ...، هند به سرزمین توانمندی های تکنولوژیک بدل گشته است. هند در حال حاضر سومین مرکز بزرگ استارت آپ های تکنولوژیک است و مردمان هند در سطح جهان، به واسطه روحیه کار آفرینانه خود شناخته می شوند.
      GCCS 2017 یک فرصت منحصر به فرد را در اختیار جامعه سایبری جهان قرار می دهد تا بینش بی واسطه ای را از تحول مبتنی بر تکنولوژی، به دست آورند و همچنین این امکان را به همه مشارکت کنندگان می دهد که از تجربیات و بینش متخصصین در قالب مطالعات موردی و موضوعات ارائه شده، تجربیات به اشتراک گذاشته شده و دانش مبادله شده، بیاموزند.
      ایده ها، نقشه های راه و اطلاعات جمع آوری شده در طول این رویداد، در قالب گزارشات، اوراق سفید و بیانیه های کشورها، به یک منبع تبدیل خواهند شد.
      موضوع اصلی GCCS 2017
      فضای مجازی برای همه (Cyber4All): یک فضای مجازی امن، ایمن و همه گیر در جهت توسعه پایدار
      GCCS 2017، قصد دارد تا دیدگاهی جامع از فضای مجازی را ترویج نماید که نه تنها توانمندسازی افراد را ممکن سازد بلکه توانمندسازی دولت ها در راه دستیابی به اهداف ملی توسعه پایدار را نیز تضمین نماید. GCCS 2017، بر آن است که با یک دید 360 درجه، گفتگو و تبادل نظر آزاد میان همه ذی نفعان را با هدف دستیابی به یک فضای مجازی امن، ایمن و جامع، ترویج نماید.
      کنفرانس قصد دارد که از طریق این گفتگو و مشارکت، جامعه جهانی را در خصوص چنین مسائل مهمی با هدف بهینه سازی پتانسیل فضای مجازی برای همگان، هدایت نماید.
      فضای مجازی برای توسعه
      Cyber4Growth
      در سال های اخیر، فضای مجازی، به عنوان حیاتی ترین متمایز کننده پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی ظهور یافته است. با بیش از 3.5 میلیارد کاربر اینترنت در جهان، فضای مجازی فرصت های بیشماری را در اختیار افراد، کسب و کارهای کوچک و شرکت های بزرگ قرار می دهد تا مدل های کسب و کار خود را با هدف دستیابی به بازدهی و بهره وری بیشتر، باز طراحی نمایند.
      فضای مجازی همچنین، زمینه مناسبی را برای نوآوری هایی که فرصت های پیش از این ناشناخته ای را برای کسب و کارها، دولت ها و زندگی روزمره ما فراهم می آورد، ایجاد می نماید.
      GCCS 2017 یک پلت فرم چند ذینفعی است که رهبران صنعتی، سیاست گذاران و استارت آپ ها را به منظور به اشتراک گذاری ایده ها و دیدگاه های خود در این سفر هیجان انگیز، گرد هم می آورد. همچنین، این کنفرانس، فرصتی را در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد تا محصولات و خدمات دیجیتال و نوآورانه را به نمایش بگذارند. بحث در حوزه حکمرانی تلفن همراه، پیامدهای ناشی از رشد استارت آپ های تکنولوژیک، عناصر یک محیط سیاستی مناسب برای اقتصاد دیجیتال، موضوعات جالب و قابل طرحی هستند که نه تنها ذی نفعانی را که عمیقاً درگیر فضای مجازی هستند جذب می نمایند، بلکه دیدگاه هایی را در رابطه با نحوه نگرش و حکمرانی دولت ها در سال های پیش رو نیز مطرح می سازند.
      فضای مجازی برای جامعیت دیجیتال
      Cyber4DigitalInclusion
      یک جامعه همه گیر با فرصت های برابر برای همگان، یک ارزش دموکراتیک اصلیاست. تکنولوژی های دیجیتال، راه های جدیدی را برای هر چه فراگیرتر ساختن اجتماع ارائه می نمایند. نرم افزار تشخیص گفتار، نرم افزار تبدیل متن به گفتار، آموزش بصری دیجیتال، اموزش صوتی دیجیتال و آموزش فیزیکی دیجیتال، یک جامعه فراگیر را در سراسر جنسیت ها، نژادها، جغرافیاها و توانایی های فیزیکی خلق می ​نمایند.
      GCCS 2017، بر آن است تا خبرگان همه گیری دیجیتال را با هدف ترسیم نقشه راهی برای یک جامعه فراگیر پیشرفته، گرد هم آورد. خبرگان و متخصصین از سرتاسر دنیا، تجارب خود را در خصوص نمونه های موفق جهانی در رابطه با هویت دیجیتال، ایده اینترنت باز و آزاد برای همگان، سواد دیجیتالی و فناوری های دیجیتال برای توانمندسازی معلولین و دیگر حوزه های مرتبط، به اشتراک خواهند گذاشت.
      فضای مجازی برای امنیت
      Cyber4Security
      امنیت سایبری و نقض قوانین سایبری، امروزه دغدغه اصلی مرتبط با زیرساختهای حیاتی مانند مخابرات، بانکداری، برق و ... است که با برخی از حملات اخیر در سراسر دنیا در آمیخته و روی سیاه دیجیتالی شدن را به نمایش گذاشته است.
      حملات سایبری به کسب و کارها و سازمان های دولتی آسیب می رساند و اطلاعات شخصی میلیون ها کاربر را به خطر می اندازد. GCCS 2017، پلت فرمی را برای بحث در خصوص آخرین روندها و پیشرفت های مرتبط با امنیت سایبری، از جمله آن چه برای ایجاد یک چارچوب جامع امنیت سایبری برای سازمان ها و کشورها، مورد نیاز است با درک این موضوع که ابزارها، سیاست ها، رهنمودها، رویکردهای مدیریت ریسک و ایجاد ظرفیت، حائز اهمیت هستند، فراهم می آورد.
      فن آوری های در حال ظهور برای نظارت و کنترل بر محتوای تحریک آمیز، سیاست ها و چارچوب هایی برای محافظت از زیرساخت های اطلاعاتی مهم و استخراج اصول اخلاقی برای کاربران اینترنت، حوزه های مهمی هستند که در طول کنفرانس مورد بحث قرار می گیرند.
      فضای مجازی برای دیپلماسی
      Cyber4Diplomacy
      در یک دنیای به شکل فزاینده شبکه ای، ماهیت چالش ها در حال تغییر است و نیاز است که دولت ها در سراسر جهان، معیارهای جدیدی را برای استفاده از فضای مجازی به منظ​ور دستیابی به اهدافی چون توسعه همکاری بین المللی، خلق نمایند. دیپلماسی سایبری، روابط دیپلماتیک میان دولت ها، سازمان های بین المللی و دیگر نهادهای بین المللی را باز تعریف نموده است.
      GCCS 2017، حضور رهبران بین المللی، خبرگان، رهبران صنعتی و سیاست گذاران کلیدی را ارج می نهد و به دنبال کشف جنبه های مختلف دیپلماسی سایبری است. تکنولوژی های در حال ظهور برای نظارت و کنترل بر محتوای مجازی محرمانه و تحریک آمیز، دیپلماسی موثر رسانه های اجتماعی و دیپلماسی عمومی برای توسعه پایدار، همکاری های بین دولتی برای جلوگیری از جنگ سایبری و دیپلماسی سایبری برای عدالت جهانی، برخی از موضوعات کلیدی مورد بحث در این حوزه خواهند بود.
      برنامه کنفرانس
      کنفرانس در قالب یک رویداد دو روزه که شامل جلسه افتتاحیه، جلسات عمومی، جلسات موازی و جلسه اختتامیه می باشد، برنامه ریزی شده است. GCCS 2017، چهار جلسه عمومی بر اساس چهار موضوع اصلی مورد بحث، که پیش تر مورد اشاره قرار گرفت، خواهد داشت و 12 جلسه موازی نیز بر اساس 12 زیر موضوع برگزار خواهد گردید. این جلسات، ترکیبی از سخنرانی های کلیدی، جلسات گروهی، رویدادهای جانبی و پیش رویدادها می باشند.
      جلسات عمومی
      در مجموع، چهار جلسه عمومی که شاهد حضور چهار تا پنج سخنران برجسته خواهد بود و هر یک در حدود یک ساعت و نیم به طول خواهد انجامید، با چهار موضوع زیر برگزار می گردد:
      • فضای مجازی برای توسعه: نقش تحول یافته دولت ها، از تنظیم مقررات به توانمندسازی برای توسعه فراگیر و پایدار مبتنی بر تکنولوژی
      • فضای مجازی برای فراگیری دیجیتال: پل زدن برای رفع شکاف دیجیتال، توانمندسازی به واسطه همه گیری مبتنی بر تکنولوژی
      • فضای مجازی برای امنیت: هدایت همکاری های جهانی و مشارکت هایی که برای تضمین یک فضای مجازی امن و ایمن، لازم است.
      • فضای مجازی برای دیپلماسی: دیپلماسی در عصر دیجیتال
      جلسات موازی
      این جلسات بر روی جزئیات خاص و موضوعات مبهم جلسات عمومی یا سایر جلسات، متمرکز خواهند بود. هر جلسه شاهد حضور چهار تا پنج سخنران به همراه یک مدیر خواهد بود. در مجموع 12 جلسه موازی، هر یک به مدت یک ساعت، برنامه ریزی شده است. برخی از موضوعات مورد بحث در جلسات موازی عبارت از ایمن سازی اکوسیستم پرداخت دیجیتال (نقش Block Chainها و دیگر تکنولوژی های مرتبط)، تکنولوژی های دیجیتال برای توانمندسازی معلولین، ایده هایی در راستای اینترنت باز و آزاد برای همگان و ... خواهد بود.
      مدعوین کنفرانس
      نمایندگان، سخنرانان و خبرگان دعوت شده به کنفرانس را می توان در قالب دسته های زیر طبقه بندی نمود:
      • وزرای حاضر از کشورهای مختلف
      • متخصصین فضای مجازی از نهادهای بین المللی و صنعتی
      • پیشگامان صنعت
      • خبرگان فضای مجازی و ICT از دانشگاه ها
      • متخصصین فضای مجازی از سازمان های جامعه مدنی شامل خبرگان ملی و بین المللی
      • نمایندگان ارشد دولت ها
      نظر کاربران
      نام:
      پست الکترونیک:
      شرح نظر:
      کد امنیتی:
       
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.