• طبقه بندی مقالات
  • ترافیک رمز شده در اینترنت
   ترافیک رمز شده در اینترنت
   رمز نگاری ارتباطات اینترنتی کاربران، راه حل مناسبی در برابر استراق سمع گسترده در اینترنت می باشد. اهمیت این موضوع پس از افشاگری های گسترده شنود در اینترنت و اظهارات اسنودن بسیار مورد توجه قرار گرفته و موجب افزایش رمزنگاری ترافیک اینترنت شده است. لازم به ذکر است که رشد انفجاری ترافیک رمز شده با افزایش سراسری ترافیک اینترنت و افزایش پهنای باند مصرفی همراه بوده به طوریکه با افزایش پهنای باند، ترافیک رمز نگاری شده در آمریکای لاتین به میزان دو برابر افزایش یافت. بخش عمده این رشد نمایی از طریق فیس بوک و گوگل بواسطه رمزنگاری https در سراسر جهان است. استفاده از فیس بوک و موتور جستجوی گوگل و Gmail توسط افراد به مراتب بیشتر از استفاده مرورگر https است. امروزه تقاضا برای خدمات VPN نیز به عنوان راهی برای عبور ترافیک از طریق سرورهای دیگر افزایش یافته است.
   آمار موجود نشان می‌دهد که در حال حاضر 10 درصد کل ترافیک ورودی-خروجی وبگاه‌ها رمز شده است. روندی را که Facebook برای رمز کردن ترافیک خود در سال 2011 آغاز کرده و گوگل و توئیتر به آن پیوسته‌اند، ادامه یافته و همانطور که اشاره شد پس از افشاگری اسنودن درسال 2013 شتاب چشمگیری گرفته است. تحقیقات نشان می‌دهد که میزان متوسط رشد ترافیک رمزشده اینترنت از سال 2009 تا سال 2013 به‌میزان 12.3 درصد بوده است.


   بررسی روند تغییرات ترافیک رمز نگاری شده نشان می دهد درحال حاضر، در نسخه جدید پروتکل HTTP که توسط IETF، HTTP.2 نامیده شده، رمزنگاری به‌صورت کامل انجام می شود و با توجه به این ارتقای نسل، در کوتاه مدت کل ترافیک وب، رمز شده خواهدبود.
   گزارش سال 2014 مؤسسه Sandvine در مورد تحلیل ترافیک اینترنت در نقاط مختلف جهان برای ارائه تصویری از میزان ترافیک رمزشده فعلی اینترنت مفید است. در این گزارش اطلاعات ترافیک اینترنت فراسو، فروسو و مجموع مناطق مختلف جغرافیائی جهان در دو نوع دسترسی ثابت و همراه ارائه شده و همچنین سهم عملکردهای مختلفی که اطلاعات آن‌ها در این ترافیک وجود دارد مانند شبکه اجتماعی، ابزارهای ارتباطات و غیره مشخص شده است (انواع این کاربردها یا به‌عبارتی انواع ترافیک‌ها در شکل 2 و نمونه‌ای از سهم این ترافیک‌ها در دسترسی ثابت و موبایل برای منطقه آسیا و اقیانوسیه به ترتیب در شکل 3 و 4 نشان داده شده است).


   در میان این عملکردها، عملکرد تونل‌زنی به‌صورت صحیح به ترافیک رمزشده دلالت دارد. براساس همین گزارش؛ سهم ترافیک تونل‌زنی شبکه ثابت و همراه مناطق مختلف جهان در جدول زیر آورده شده است.   براساس این گزارش مطابق جدول زیر، در میان 10 کاربرد برتر دارای بیشترین سهم ترافیکی در زمان اوج برخی مانند Youtube یا Netflix به ترافیک رمزشده دلالت می‌کنند؛ همچنین کاربردهایی که پروتکل آن‌ها SSl می باشد نیز از این نوع می باشد.   باید به این نکته نیز توجه کرد که رمز کردن تبادلات تنها منحصر به ترافیک وبگاه‌ها و پست‌های الکترونیک نخواهد بود و اینترنت اشیا و ارتباطات موبایل را نیز پوشش خواهد داد. برای این منظور رمزنگاری بیضوی1 به‌عنوان یک راه‌حل مطلوب مد نظر قرار دارد.


   مطابق آنچه بیان شد همراه با رشد ترافیک اینترنت در جهان، ترافیک رمز نگاری شده نیز درحال افزایش است بطوریکه با استفاده از پروتکل HTTP2 رمز نگاری بصورت کامل انجام می شود. با توجه به نتایج تحقیقات منتشر شده؛ در اوایل سال گذشته ترافیک رمزنگاری شده فقط در شمال آمریکا حدود 2.29 درصد بوده که درحال حاضر و کمتر از یک سال گذشته به 3.8 درصد افزایش یافته است، البته افزایش ترافیک رمز شده خروجی بیش از این میزان است. ترافیک رمز نگاری شده در اروپا نیز در این مدت از 1.47 درصد به 6.1 درصد افزایش یافته است. این میزان برای آمریکای لاتین از 1.8 درصد به 10.37 درصد می باشد. بنابراین یکی از موضوعات مهم در کنار افزایش باندپهن و ترافیک در شبکه، توجه به رمزنگاری ترافیک می باشد.


   پی نوشت :
   1- Elliptic Curve Cryptography (ECC)
   کلمات کلیدی

   شورای عالی فضای مجازی ، مرکزملی فضای مجازی ، ترافیک رمز شده اینترنت ، رمز نگاری ، پروتکل https ، http2.0 ، ترافیک رمز شده

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.