• طبقه بندی مقالات
  • رصد شاخص های فنی-اقتصادی فناوری فضای مجازی - رایانش ابری
   اقدامات آینده پژوهی از منظر اشراف، آگاهی رسانی و مشورتی جهت سیاستگذاری های جدید یا اصلاح سیاست های موجود، نیازمند الگوهای نظام مند و چارچوب های تحلیلی است. به همین منظور در راستای اجرای بخشی از ماموریت های مرکز ملی فضای مجازی در "آینده پژوهی تحولات فضای مجازی ایران و جهان"، رصد و ارزیابی شاخص های فنی- اقتصادی فناوری های فضای مجازی مورد توجه قرارگرفت.
   در اولین مرحله از تبیین چارچوب رصد، مدل های بین المللی ارزیابی فناوری اطلاعات و ارتباطات (مانند شاخص توسعه ICT، شاخص آمادگی شبکه ای، شاخص امنیت سایبری) همچنین شاخص های ارزیابی فناوری های نوین مانند اینترنت اشیا، رایانش ابری و موبایل در گزارشات بین المللی از جمله Gartner, IDC, IOT SOTA Report 2013, Huawei, Deloitte, Eurostat , IOT Business Index, Cloud readiness index مورد بررسی قرارگرفت. نتایج الگوهای مورد استفاده و دسته بندی شاخص های فناورانه فضای مجازی در حوزه های نام برده شده، نشان دهنده محورهای اصلی رصد در سه بخش آمادگی، کاربرد و نتایج می باشد.


   توسعه فناوری نیازمند آمادگی های عمومی، زیرساختی، امنیت و مقررات می باشد. یکی از شاخص های سنجش عمومی رایانش ابری، شاخص "آمادگی ابری" است که براساس زیرشاخص های مختلف دو بخش "زیرساخت سخت" و "زیرساخت نرم" را مورد ارزیابی قرار می دهد.
   اتصال بین المللی- کیفیت باندپهن- شبکه برق، سیاست سبز و پایداری – و ریسک مراکز داده؛ زیرشاخص های محور "زیرساخت سخت" می باشند. امنیت سایبری، حریم خصوصی، محیط تنظیم گر دولت و میزان کاربرد، حفاظت از مالکیت معنوی، پیچیدگی کسب و کار و آزادی اطلاعات نیز مربوط به محور "زیرساخت نرم" است.
   در صورت وجود آمادگی، شرایط لازم برای کاربرد افراد، کسب و کار و دولت فراهم می شود. از اینرو خدمات مختلف و میزان کاربرد آنها توسط بخش های مختلف در این محور مورد ارزیابی قرار می گیرد. نرخ استفاده شرکت های بزرگ و کوچک و متوسط از خدمات ابری و توزیع آن براساس خدمات مختلف یکی از شاخص های موردنظر در این محور می باشد. در نهایت، توسعه کاربری با نتایج اقتصادی و اجتماعی همراه است. اندازه بازار، درآمد، میزان سرمایه گذاری، اشتغال و اثرات اجتماعی حاصل از کاربرد فناوری از جمله شاخص های مورد بررسی در این محور است. به عنوان نمونه "میزان صرفه جویی هزینه شرکت ها براساس بکارگیری خدمات ابری" یکی از شاخص های موردنظر در این بخش می باشد. همچنین اشتغال ایجاد شده از خدمات ابری در بخش های مختلف اقتصادی می تواند یکی از زیرشاخص های اقتصادی مورد توجه قرارگیرد.
   با توجه به گستردگی شاخص ها، در برخی از محورها نیز امکان تعریف زیربخش های دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال زیربخش اقتصادی خود شامل سه حوزه بازار، سرمایه گذاری و اشتغال می باشد. همچنین رفاه و مصرف انرژی - زیست محیطی نیز به عنوان حوزه های زیربخش اجتماعی درنظر گرفته شده است.
   لازم به ذکر است فراهم نمودن شرایط زیرساختی در ابعاد مختلف و نیز توسعه کاربری فناوری، لزوماً به توسعه اقتصادی و اجتماعی منجر نخواهد شد. از اینرو در برخی موارد می بایست شرایط زمینه ای استقلال و حاکمیت نیز در توسعه و کاربرد فناوری مورد توجه قرارگیرد.

   به دنبال تهیه گزارشات رصدی بر اساس چارچوب فوق، اولین نسخه مجموعه مربوط به فناوری رایانش ابری از این قسمت قابل دسترس می باشد.
   کلمات کلیدی

   مرکز ملی فضای مجازی ، رصد ، شاخص های ارزیابی ، رایانش ابری ، زیرساخت ابری ، اقتصادی ، کاربرد ابری ، آمادگی ابری ، کاربرد رایانش ابری ، تاثیرات اقتصادی - اجتماعی رایانش ابری ، قوانین و مقررات رایانش ابری ، بازار رایانش ابری ، سرمایه گذاری ، اشتغال

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.