• طبقه بندی مقالات
  • معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان فناوری اطلاعات و ارتباطات برای صادرات کالا و خدمات نرم‌افزاری
   معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان فناوری اطلاعات و ارتباطات برای صادرات کالا و خدمات نرم‌افزاری
   شناسایی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از الزامات اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با راهبرد درون‌زایی و برون‌نگری است. عملکرد شرکت‌های دانش‌بنیان فضای مجازی به صورت اساسی می‌تواند منجر به تغییر و بهبود اقتصاد کشور گردد. هرچند با وجود افزایش رو به رشد شرکت‌های دانش‌بنیان، هنوز نیازمندی‌های این شرکت‌ها به‌طور کامل مورد توجه قرار نگرفته و دست‌اندرکاران فضای کسب‌وکار پرریسکی را شاهد هستند، اما تسهیلاتی که از طرف حاکمیت برای رونق اقتصاد شرکت‌های دانش‌بنیان فناوری اطلاعات و ارتباطات در نظر گرفته شده است، می‌تواند نقطه امیدی هرچند کوچک تلقی گردد.
   اصولا فعالیت همه شرکت‌های دانش‌بنیان، جزو فعالیت‌هایی است که ذاتا در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. بنابراین تسهیل امر صادرات کالا و خدمات نرم‌افزاری دانش‌بنیان به خارج از کشور یکی از اولویت‌های حاکمیتی است. می‌توان امیدوار بود اگر چنانچه زمینه صدور خدمات دانش‌بنیان فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط حاکمیت فراهم گردد، بخش خصوصی بتواند سهم پدیدآورندگان و نیروهای متخصص ایرانی را از اقتصاد بازار فضای مجازی که همان یک درصد متناسب با نسبت جمعیت ایران به جهان است، کسب نماید.
   نکات زیر می تواند شرکت‌های این حوزه که متقاضی استفاده از معافیت‌های مالیاتی برای صادرات کالا و خدمات نرم‌افزاری هستند، را کمک نماید:
   • بر اساس مفاد 7 و 13 قانون مالیات بر ارزش افزوده، صادرات کالا و خدمت به خارج از کشور از طریق مبادی خروجی رسمی، مشمول اخذ مالیات (مالیات و مالیت بر ارزش افزوده) نمی‌باشد و مالیات‌های پرداخت شده بابت آنها با ارائه برگه خروجی صادره توسط گمرک و اسناد و مدارک مثبته، مسترد می‌گردد. بر این اساس صادرات نرم‌افزار، با ارائه نامه درخواست معافیت مالیاتی و مدارک شناسایی از سوی هر شرکت صادر کننده کالا و خدمات نرم‌افزار و ارائه قرارداد رسمی و تأیید هویت طرف خارجی توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور مقصد، بدون مالیات خواهد بود.
   • توجه داشته باشید که جلوگیری از خروج ارز مشمول معافیت مالیاتی نمی‌شود.
   • مسئول مستقیم این خدمت در دستگاه دولتی، میز صادرات فناوری اطلاعات در اداره کل دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش‌بنیان در سازمان توسعه تجارت ایران است.
   • آدرس : تهران، اتوبان چمران، خیابان سئول، محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، جنب معاونت کمک‌های تجاری، دفتر توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش‌بنیان است.
   کلمات کلیدی

   شرکت‌های دانش‌بنیان

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
تمامی حقوق برای مرکز ملی فضای مجازی محفوظ است. هر گونه کپی‌برداری از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.